آمریکا زندان‌های فشافویه و قرچک را به عنوان دو محل نقض حقوق بشر اعلام کرد


روسیه همکاری با ایران در هسته‌ای فردو را متوقف کرد

شرکت روس‌اتم روسیه اعلام کرده است که نوسازی و تغییر ساختار یک واحد سایت غنی‌سازی اورانیوم در فردو را متوقف کرده است.

این شرکت روز پنجشنبه ۱۴ آذر با انتشار گزارشی اعلام کرد: غنی‌سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ‌های پایدار نمی‌تواند در یک بخش واحد انجام شود و «به صورت فنی» امکان عملیاتی کردن این پروژه در مقطع فعلی وجود ندارد.

روس‌اتم افزوده است: «غنی‌سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ‌های پایدار نمی‌تواند در یک محل انجام شود، چرا که ذراتی از اورانیوم غنی شده در فضا پراکنده و روی تجهیزات می‌نشیند که با تولید ایزوتوپ‌ها در راستای اهداف درمانی ناسازگار است».

این شرکت تاکید کرده که به همین دلیل، «آبشارهای سانتریفوژها باید جدا شده و این مکان پاکسازی شود و تا پایان این کار، روس‌اتم فعالیت خود بر روی پروژه فردو را متوقف می‌کند».

روس‌اتم گفته که این موضوع را به اطلاع ایران رسانده است./رادیو فردایک دلار آمریکا ۱۳هزار تومان

در ادامه روند افزایش تدریجی قیمت دلار آمریکا در بازار ارز ایران، دلار روز پنج‌شنبه وارد کانال قیمتی ۱۳ هزار تومان شد.

هم‌اکنون قیمت هر دلار را در بازار غیررسمی ۱۳۱۰۰ تومان ثبت کرده است.

قیمت هر یورو نیز ۱۴۵۲۵ تومان ثبت شده است./ایلنامرگ مشکوک دو دانشجوی دانشگاه چمران اهواز

دانشگاه شهید چمران اهواز درباره فوت دو دانشجوی مرد این دانشگاه طی روزهای اخیر، چهارشنبه شب اطلاعیه‌ای صادر کرد.

گفته می‌شود که این دو دانشجو ساکن خوابگاه پسران دانشگاه شهید چمران اهواز به دلایل مشکوکی جان باخته‌اند.

در بخش‌هایی از اطلاعیه آمده است یکی از دانشجویان پسر روز هشتم آذرماه از خوابگاه خارج شد و روز بعد، پیکر بی‌جان وی در منطقه بوستان اهواز پیدا شد و تا این لحظه علت دقیق مرگ وی مشخص نشده است.

برخی منابع از داخل دانشگاه مفقود شدن و سپس مرگ این دانشجو را با اعتراض‌های خیابانی اخیر در اهواز مرتبط می‌دانند، گفته‌ای که مسئولان دانشگاه آن را رد می‌کنند.

در حادثه دیگری، یکی از دانشجویان پسر بامداد روز ۱۲ آذرماه خود را از درختان پشت خوابگاه حلق‌آویز کرد و به رغم تلاش ساکنان خوابگاه و انتقال وی به مراکز درمانی، فوت کرد.دادستان کل: ملت ما به خاطر نان یا رفاه ظاهری قیام نمی‌کند بلکه پای مسیر ولایت ایستاده است

محمدجعفر منتظری٬ دادستان کل کشور٬ با بیان اینکه دشمن سوار بر موج شد و آن حادثه‌ها در چند شهر به وجود آمد، گفت: «نیروهای امنیتی در کمتر ۷۲ بساط فتنه را جمع کردند و در حوادث این چنینی و اغتشاشات وظیفه دارند امنیت مردم را حفظ کنند به طوری که اگر ماموران انتظامی، اطلاعات و امنیتی حضور پیدا نمی‌کردند، شهر اصفهان را نابود می‌کردند.»

او افزود: «ملت ما به خاطر نان یا رفاه ظاهری قیام نمی‌کند بلکه پای اسلام، ارزش‌های دینی و مسیر ولایت ایستاده است.»/خبرگزاری تسنیمپسر نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در منچستر نامزد انتخابات بریتانیا شد

علی آوایی، پسر اسدالله آوایی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در منچستر و برادرزاده علیرضا آوایی، وزیر دادگستری، نامزد انتخابات پارلمان بریتانیا شده است.

او در مصاحبه با شبکه من و تو گفت که فرد «مستقلی» است. او از طرف حزب لیبرال دموکرات نامزد شده است.

علی آوایی گفت که این حزب با همه دولت‌های خاورمیانه مشکل دارد و تلاش می‌کند این دولت ها را به مواضع لیبرال نزدیک کند.


خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول