زیتون– احکام سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه امروز (شنبه) اعلام شد.

بنابراین گزارش سام رجبی به شش و عبدالرضا کوهپایه به چهارسال زندان محکوم شده‌اند.

احکام شش تن دیگر فعالان محیط زیستی روز چهارشنبه هفته گذشته در دادگاه انقلاب ابلاغ شد.

این احکام در غیاب وکلای فعلان محیط زیستی به آنان ابلاغ شده بود.

نیلوفر بیانی، مراد طاهباز به ۱۰ سال زندان٬ طاهر قدیریان، هومن جوکار به ۸ سال زندان٬ امیرحسین خالقی سپیده کاشانی ۶ به شش سال زندان محکوم شده‌اند.

اتهام همگی همکاری با «دولت متخاصم آمریکا» اعلام شده است. اتهام کسب مال نامشروع (به خاطر کار کردن در سازمان ملل برای شش سال) از نیلوفر بیانی رفع شده اما از او خواسته شده همچنان مبلغ حقوقی که به ازای کار خود گرفته را برگرداند.

سال ۱۳۹۶ نیروهای امنیتی در ایران اقدام به بازداشت نزدیک به ۵۵ نفر از فعالان محیط زیست نمود. کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و یکی از این بازداشت شدگان تنها دو هفته پس از بازداشت به “طرز مشکوکی” در زندان درگذشت، قوه قضاییه ایران مرگ رو بعلت خودکشی اعلام کردند، ادعایی که از سوی خانواده آقای امامی و مجامع بین‌المللی پذیرفته نشد.

یک سال پس از آن و در ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران اتهام بازداشت شدگان محیط زیست را “جاسوسی” اعلام و غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران اتهام “فساد فی الارض” را هم از جمله اتهامات این بازداشت شدگان خواند.

در حال حاضر هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز پس از دو سال و نیم همچنان در زندان هستند.

بازگشت به صفحه اول