آمریکا پول خرید 32 تن آب سنگین را از طریق یک کشور ثالث به ایران می پردازد

تایید خبر فروش آب سنگین به آمریکا

زیتون– بهروز کمالوند، سخنگوی سازمان انرژی اتمی خبر داد  که این سازمان برای فروش مازاد آب سنگین کشور، با در نظر گرفتن مسائل استراتژیک و اقتصادی و تجاری، کشورهای مختلف را بررسی کرده و با بعضی از آن‌ها در مراحل نهایی مذاکرات هستیم.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز دیروز خبر داد که آمریکا از ایران آب سنگین می خرد.

بهروز کمالوندی در پاسخ به آنچه به عنوان قرارداد فروش ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا اعلام شده است،گفت:« با توجه به مازاد تولید آب سنگین در کشور که به طور سالانه داریم بازارهایی که قابل اعتماد باشند و به این ماده نیاز داشته باشند و از آن استفاده بهینه کنند را با در نظر گرفتن مسائل استراتژیک، اقتصادی و تجاری یافته و آن‌ها را مورد بررسی قرار می دهیم.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی توضیح داد که با توجه به حساسیت و استراتژیک بودن آب سنگین نمی توان این ماده را به هر کشور و یا جایی به دلیل مسائل امنیتی و تعهدات بین المللی که به عهده هر یک از کشورهای تولید کننده مواد هسته ای است صادر کرد. او افزود ایران در چارچوب قوانین تجاری و بین المللی در این حوزه اقدام به فروش مواد می‌کند.

ایسنا پیشتر خبر داده بود که سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان اولین مقامی بود که از امضای قرارداد میان ایران و آمریکا برای فروش ۳۲ تن آب سنگین مازاد تولید شده پس از کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ درباره برجام در وین پرده برداشت. همچنین حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه دومین مقامی بود که امضای قرارداد میان ایران و آمریکا در جریان مذاکرات دو روزه کارشناسان و مقامات دو طرف در چارچوب کمیسیون برجام را تائید کرد.

این برای اولین بار است که ایران و آمریکا بعد از قراردادهای مربوط به خرید و فروش هواپیما در حوزه حساس و استراتژیک انرژی هسته‌ای به ویژه ماده استراتژیک آب سنگین ( در چارچوب برجام) قراردادی رسمی امضا می‌کنند.

پیش از این ایران از فروش حدود ۴۰ تن مازاد تولید آب سنگین به واسطه کشور سوم به آمریکا خبر داده بودند. ایران پس از توافق هسته‌ای به طور رسمی در کنسرسیوم تولید کنندگان مواد استراتژیک هسته‌ای عضو شده و این یک دستاورد ملی محسوب می‌شود.

فارس نوشت: وزارت خزانه داری آمریکا ضمن تایید خبر خرید آب سنگین از ایران اعلام کرد که پول خرید آب سنگین ایران را از طریق یک کشور ثالث به ایران پرداخت خواهد کرد.
مقامات آمریکایی می‌گویند که ایران برای یافتن مشتری جهت فروش ذخایر آب سنگینش دچار مشکل شده و این خطر وجود دارد که ذخایر آب سنگین این کشور به بیش از سطح تعیین شده در توافق افزایش یابد.
آمریکا امیدوار است که خرید این ذخایر از ایران به دیگر کشورها برای خرید آب سنگین از ایران اطمینان بخشد.
بنابر نوشته وال‌ استریت ژورنال، ارزش این قرارداد ارزش ۸.۶ میلیون دلار است.
الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه گفت که انتظار می‌رود ۳۲ آب سنگین خریداری شده از ایران، هفته آینده تحویل این کشور شود.

آب سنگین ایران در سال گذشته در آزمایشگاه بین‌المللی ساوانا در آمریکا مورد تست قرار گرفت و خلوص آن ۹۹/۷۵ درصد تائید شد که این موضوع نشان دهنده استاندارد سازی و کیفیت بالای صنعت هسته‌ای ایران است.

ایران سالانه حدود ۲۰ تن آب سنگین در سال تولید می‌کند و قرار است در چارچوب برنامه سازمان انرژی اتمی آن را به مشتریان خارجی خود بفروشد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

آمریکا پول خرید 32 تن آب سنگین را از طریق یک کشور ثالث به ایران می پردازد

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از رسانه ها سخنانی بسیارشنیدنی ازگیدئون لوی، تحلیلگر برجسته روزنامه هاآرتص را منتشرکردند: “من اشغالگری های

ادامه »

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع اسراییل (بعدها نخست وزیر

ادامه »

خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا سیه روی شود هر که در او غش باشد (حافظ) یکی

ادامه »