زیتون– اردن پس از ۲۵ سال دو منطقه مرزی خود را  از اسرائیل پس گرفت.

قرارداد اجاره ۲۵ ساله بین اسرائیل و اردن بر سر مناطق مرزی این کشور به پایان رسید و این  مناطق از حاکمیت اسرائیل خارج شد. رویترز در این باره نوشت: «به همین دلیل کشاورزان اسرائیلی در سال جاری در مرز اردن برداشت تلخی را تجربه کردند.»

 عصر ایران به نقل از رویترز خبر داد که طبق توافق‌نامه صلح اسرائیل- اردن  (وادی عربه) ۱۹۹۴ دو منطقه مرزی الباقوره و الغمر اردن به مدت ۲۵ سال به اجاره اسرائیل واگذار شد که در اختیار مالکان و کشاورزان اسرائیل قرار داشت هم اکنون به حاکمیت اردن بازگشت. مساحت منطقه الباقوره حدود ۶ هزار هکتار  و مساحت منطقه الغمر بیش از ۴ هزار هکتار است.

در سال ۲۰۱۸، اردن اعلام کرد که تمایلی به تمدید قرارداد ندارد. این موضع به نوعی نشانگر افزایش دلسردی در روابط دیپلماتیک بین اردن و اسرائیل است.

عبدالله دوم٬ پادشاه اردن٬ روز یکشنبه ۱۹ آبان رسما پایان دوره این توافق ۲۵ ساله را اعلام کرد. بیشتر مردم اردن این قرارداد را نشانه تحقیر اردن و این اقدام را “اشغال” سرزمین‌شان توسط اسرائیل می‌دانند.

پادشاه اردن در روز یکشنبه در سخرانی آغازین  پارلمان این کشور گفت: «من پایان دوره تسلط اسرائیل بر الباقوره و الغمر را اعلام و حاکمیت خود روی هر سانت از این سرزمین را اعلام می‌کنم.»

برای کشاورزان اسرائیلی اما انقضای این قرارداد ضربه شدیدی محسوب می‌شود.

براساس قرارداد صلح اسرائیل- اردن در سال  ۱۹۹۴ حاکمیت اردن بر این منطقه تائید شد. اسرائیلی‌های منطقه نیز از حق مالکیت خصوصی بر روی زمین‌ها و حق سفر بی‌مجوز و رایگان به این منطقه برخوردار بودند.

این مناطق در زبان عبری نهرائیم نامیده می‌شود. نهرائیم به معنای «دو رودخانه» است و محل تلاقی رودخانه یرموک و رود اردن است.

الی آرازی٬ یک کشاورز ۷۴ سال و عضو جامعه کشاورزان اسرائیل که روی یکی از مناطق تحت تسلط اسرائیل در اردن کار می‌کرد در این باره گفته است: «این اتفاق مانند مشتی بر صورت ماست.»

او ادامه داد: «کشاورزان در این منطقه در ۷۰ سال گذشته ذرت، زیتون، آواکادو و موز کاشته‌اند.»

براساس اعلام مقامات اردن- اسرائیل احترام به حقوق اسرائیلی‌ها برای برداشت محصولات در این مناطق رعایت خواهد شد اما بدون مقرارت ویژه، آنها در حین عبور و مرور از مرز با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

وزیر خارجه اسرائیل نیز در این باره گفت: «دولت اردن به کشاورزان اسرائیل اجازه می‌دهد تا محصولات خود را که قبل از تاریخ انقضای توافقنامه کاشته شده، برداشت کنند.»

اردن  و مصر تنها کشورهای عربی هستند که با اسرائیل قرارداد صلح دارند و اسرائیل را به رسمیت می‌شناسند.

بازگشت به صفحه اول