رییس سازمان انرژی اتمی: ظرفیت غنی سازی ما به ۸ هزار و ۶۶۰ سو رسیده

زیتون– علی‌اکبر صالحی٬ رییس سازمان انرژی اتمی٬ امروز (دوشنبه) در کارخانه غنی سازی نطنز گفت: «امروز ما شاهد راه‌اندازی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های سانتریفیوژ ای‌آر۶ هستیم.»

به گفته صالحی، برداشتن زودهنگام این گام برای «نمایش اراده» جمهوری اسلامی و با «دستور مقامات ارشد» صورت گرفته است.

او افزود: «در اینجا مجموعه‌ای وجود دارد تحت عنوان اس ۸ و سانتریفیوژهایی که مورد آزمایش و تثبیت‌های مکانیکی و آزمایش‌های فرایندی قرار می‌گیرند و سپس به گود که مکان اصلی سانتریفیوژها است برده می‌شوند، بنابراین اینجا یک محل آزمایش، تحقیق و توسعه است. تعداد سانتریفیوژهایی که در طول این دو ماه نصب کردیم نزدیک به ۱۵ سانتریفیوژ نسل جدید است که یک دستاورد بسیار عظیم است.»
صالحی تاکید کرد: «اکنون میزان ظرفیت ما به ۸ هزار و ۶۶۰ سو رسیده و تولید اورانیوم ما که پیش از گام سوم حدود ۴۵۰ گرم در روز بود اکنون به بیش از ۵ هزار گرم در روز رسیده است. ما امروز سه افتتاح به صورت نمادین داریم و زنجیره ۳۰ سانتریفیوژ ای‌آر۶ را راه‌اندازی کردیم. پیش از این یک زنجیره ۲۰ تایی داشتیم که ۲۰ فروردین نصب کرده بودیم. اکنون مجموع تعداد ماشین‌های ای‌آر۶ حدود ۶۰ ماشین است که هر کدام از آنها ۱۰ سو و در مجموع ۶۰۰ سو اضافه کردند.»
سو واحدی است که بر اساس آن حجم تولید سالانه اورانیوم غنی‌شده با درصد معینی از خلوص اندازه‌گیری می‌شود.
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۴ خردادماه سال گذشته (۱۳۹۷) حدود یک ماه پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، به سازمان انرژی اتمی ایران دستور داد تا «آمادگی لازم برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو را فعلا در چارچوب برجام فراهم کند.»

خبرگزاری تسنیم خبر داد که علی اکبر صالحی در بخش دیگری از سخنان امروز خود گفت: «ما امروز ۳ افتتاحیه به صورت نمادین داریم، زنجیره میانی IR6 سی‌‌تایی را آماده می‌کنیم، قبلا هم یک زنجیره بیست‌تایی IR6 هم داشتیم که ۲۰ فروردین ما نصب کرده بودیم و پیش از آن هم یک زنجیره ۱۰ تایی IR6 داشتیم، که مجموع ماشین‌های IR6 حدود ۶۰ عدد است، که هر کدام ۱۰ سو و به عبارتی ۶۰۰ سو خودشان به تنهایی اضافه کرده‌اند.»

معاون رییس جمهوری افزود: «ما قرار نبود زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های IR6 را الان داشته باشیم، قرار بود این زنجیره را بعد از اینکه کارها را روی زنجیره ۲۰ تایی به سرانجام می‌رساندیم و فرایند تست‌های لازم را انجام دادیم، سه یا چهار سال بعد زنجیره ۳۰ تایی را انجام دهیم، اما ما در یک چالش سیاسی قرار گرفتیم و دستور مقامات ارشد کشور این بود که ما این چالش را حتما به نمایش بگذاریم که توان بالقوه جمهوری اسلامی و اراده جمهوری اسلامی آنچنان است که اراده بکند به فوریت آنها را عملیاتی خواهد کرد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش چهارم مهرماه گذشته خود اعلام کرده بود که ایران با غنی‌سازی اورانیوم به وسیله سانتریفیوژهای پیشرفته و برنامه‌هایی که برای نصب دستگاه‌‌های پیشرفته دیگری از این نوع دارد، بار دیگر توافق اتمی با قدرت‌های بزرگ جهان را زیر پا گذاشته است. این نهاد بین‌المللی همچنین از تدارک ایران برای نصب ۳۰۰ سانتریفیوژ خبر داده بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی (بخوانید آقای خامنه‌ای، نگهبان قدرتمند جمهوری اسلامی ) مطابق معمول همیشه و با اعلام لیست نامزدهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری، همه را غافلگیر کرده است. اجازه دهید همین ابتدای کار و

ادامه »

«هر لحظه به شکلی بت عیار بر آمد/ هر دم به لباس دگر آن یار بر آمد/ گه پیر و جوان شد.» ایران هنوز

ادامه »

مراسم رای‌گیری ولایی -که انتخابات خوانده می شود- به عنوان ابزاری چند منظوره برای نمایش مشروعیت و حمایت مردمی از

ادامه »