معافیت دو ساله آمریکا برای اداره میدان گازی ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز شرکت “سریکا انرژی” برای اداره میدان Rhum در دریای شمال که شرکت ملی نفت ایران ۵۰ درصد در آن سهم دارد را به مدت دو سال دیگر تمدید کرد.

معافیت صادره از سوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌های آمریکایی مانند تامین‌کنندگان خدمات میدان نفتی اجازه می‌دهد با وجود تحریم‌های واشنگتن علیه ایران، در این میدان فعالیت کنند.

معافیت یک ساله ابتدا در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ و پس از اعلام تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام شد و معافیت جدید تا ۲۸ فوریه سال ۲۰۲۱ اعتبار دارد.

میچ فلگ، مدیرعامل شرکت “سریکا انرژی” اظهار کرد: میدان Rhum سومین میدان بزرگ تولیدکننده گاز در دریای شمال انگلیس در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ است./ایسنا


لعیا جنیدی٬ معاون حقوقی روحانی٬ در مراسم آغاز دوران امپراطور جدید ژاپن


دست یک سارق در مازندران قطع شد

روابط عمومی دادگستری مازندران از قطع دست یک «سارق حرفه‌ای» در زندان ساری خبر داده‌است.

بر اساس اطلاعیه‌ای که دادگستری مازندران منتشر کرده، این فرد «اقرار به ۲۸ فقره دزدی از منازل مردم» کرده بودو اکنون «حکم حد سرقت» در مورد او اجرا شده است.

این اطلاعیه می‌گوید «سیاست دادگستری استان مازندران، برخورد جدی و بدون اغماض با برهم‌زنندگان نظم و امنیت جامعه و سارقان اموال مردم است.»/باشگاه خبرنگاران جوانانتقاد گزارشگر ویژه حقوق بشر از اعدام‌ نوجوانان در ایران

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، ضمن ابراز نگرانی نسبت به تداوم نقض حقوق اقلیت‌ها، سرکوب کارگران و مخالفان حجاب اجباری گفته است، سال گذشته دستکم هفت مجرم زیر ۱۸ سال و سال جاری نیز دو نوجوان اعدام شدند.

جاوید رحمان گزارش خود را از وضعیت حقوق بشر در ایران به یک کمیته مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد.

او گفته است، اطلاعات موثقی در اختیار دارد که نشان می‌دهد دست کم ۹۰ نوجوان زیر ۱۸ سال در ایران منتظر اجرای حکم اعدام هستند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ادامه «عمیقا» نسبت به تداوم اجرای حکم اعدام در ایران ابراز نگرانی کرده است.

او گفته است: «به رغم این که میزان اعدام در ایران از ۵۰۷ مورد در سال ۲۰۱۷ به ۲۵۳ مورد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافت، اما ایران همچنان یکی از بالاترین میزان اعدام را در بین کشورهای جهان دارد.»

جاوید رحمان اضافه کرده است: «از آغاز سال ۲۰۱۹ تاکنون ۱۷۳ نفر در ایران اعدام شده اند.»/رادیو فردارییس سازمان محیط زیست: مشکل‌ متهمان محیط زیستی به زودی حل خواهد شد

عیسی کلانتری٬ رییس سازمان محیط زیست٬ در مورد سرنوشت و تعیین تکلیف متهمان محیط‌زیستی که به تازگی محاکمه تعدادی از آنها انجام شده و در انتظار حکم هستند گفت که پیگیر وضعیت آنها است و ادامه داد: «قوه قضاییه درحال انجام اقداماتی است و مشکل‌ آنها به زودی در قوه قضاییه حل خواهد شد.» اظهارنظری که می‌تواند پس از برداشته‌ شدن اتهام افساد فی‌الارض از عناوین اتهامی بازداشتی‌های محیط‌زیستی، باعث امیدواری باشد./اعتماد


خبرهای روز ایران را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول