اولین اظهار نظر نزار زکا پس از آزادی: ربوده شدم؛ محاکمه‌ام نمایشی بود

نزار زکا، شهروند لبنانی که تابعیت آمریکا دارد، ساعاتی پس از آزادی و ورود به بیروت، شدیدا از ایران انتقاد کرد و گفت که او «ربوده و خودسرانه بازداشت شده و محاکمه‌اش نمایشی بوده است.»/رادیو فرداشکایت مجمع تشخیص و شورای نگهبان از علی مطهری و محمود صادقی

محمدجواد جمالی نوبندگانی٬ سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس٬ گفت: «مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان از دو نماینده مجلس شورای اسلامی شکایت کردند که در نشست امروز این هیئت بررسی شد.»

به گفته جمالی نوبندگانی٬ نمایندگانی که از آن‌ها شکایت شده بود٬ علی مطهری و محمود صادقی هستند.

او ادامه داد که با توجه به بررسی‌ها و عدم ارائه مستندات قانونی این پرونده با عدم احراز تخلف نماینده مردم تهران مختومه اعلام شد./فارسآمریکا: با تبادل کالاهای غیر تحریمی با ایران مشکلی نداریم

وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد که با سازوکار مالی اروپا با ایران که تبادل کالاهای غیرتحریمی را تسهیل می‌کند، مشکلی ندارد.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره اظهارات جدید وزیر امورخارجه آلمان در تهران درباره سازوکار مالی اروپا با ایران گفت: «من فکر می‌کنم که وزیر خارجه پیش از این پاسخ را داده است. به‌طور قطع هر سازوکاری برای پرداخت که در آن کالاها و خدماتی تبادل شود که در تحریم‌های آمریکا قرار ندارد، خوب است اما از هیچ‌گونه سازوکار پرداخت از هر کشوری در جهان که اجازه تجارت و یا تعامل نهادها و شرکت‌ها با نهادهای ایرانی تحت تحریم را می‌دهد، حمایت نخواهد کرد.»/ایسنا


اینترپل مدیر عامل فراری بانک سرمایه را دستگیر کرد

 


سخنگوی قوه قضاییه: دادگاه با آزادی مشروط نزار زکا موافقت کرد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران خبر داد که دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد.

Risultati immagini per ‫نزار زکا‬‎

به گزارش تسنیم، اسماعیلی همچنین گفت آقای زکا یک فرایند قضایی به نمایندگان کشور لبنان تحویل داده می‌شود و موضوع سیاسی در این تبادل مدنظر نبوده است.

نزار زکا که اکنون حدود ۵۰ سال دارد، تابستان سال ۲۰۱۵ در حالی که به دعوت دولت ایران برای سخنرانی در کنفرانسی به تهران رفته بود بازداشت و به اتهام جاسوسی برای آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شد.


قتل یک زندان سیاسی در فشافویه

گزارشها از ایران حاکی است علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله که به دلیل فعالیت در فضای مجازی در سال ۹۷ بازداشت و به ۸ سال زندان محکوم شده بود، در زندان فشافویه به “قتل” رسید.

شیرمحمدی علی به اتهام «توهین به مقدسات»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به هشت سال زندان محکوم شده بود.

این زندانی سیاسی چندی پیش در اعتراض به وضعیت زندان فشافویه اعتصاب غذا کرده بود و خواستار انتقال به زندان اوین شده بود.


دیدار ظریف با رییس حشدالشعبی


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول