زیتون– جمهوری اسلامی به صورت رسمی از فردا (چهارشنبه) به یکی از مهمترین پایه‌های برجام را اعلام خواهد کرد.

ایلنا خبر داد که از این پس دیگر «محدودیت ذخائر هسته‌ای ایران» که یکی از مهمترین بندهای برجام بود٬ از سوی ایران رعایت نخواهد شد.

روز گذشته خبرگزاری ایسنا به نقل از یک مقام نزدیک به هیئت نظارت بر برجام نوشت:«احتمالا دکتر روحانی روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت (۸ می) درگفتگوی زنده رادیو و تلویزیونی، برنامه‌های مرحله‌ای ایران برای انجام اقدامات متقابل در برابر خروج امریکا از برجام را اعلام خواهد کرد. ۱۸ اردیبهشت سالگرد خروج آمریکا از برجام است.»

بر اساس اطلاعات رسیده به «زیتون» این مقام نزدیک به هیئت نظارت عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران بود که در جلسه ای با مسئولان رسانه‌ها مواضع جدید حکومت ایران در قبال تحریم ها را اعلام کرده است.

امروز ایلنا در این خصوص نوشت که در راستای «اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و عدم پایبندی دیگر طرف‌های برجام به تعهدات خود پس از خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته‌ای» فردا سفرای ۵ کشور باقی مانده در برجام به وزارت خارجه دعوت شده و نامه رییس‌جمهور به آنها تسلیم می‌شود.

سفرای کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین از طریق این نامه بطور رسمی در جریان کاهش تعهدات ایران نسبت به مبحث میزان ذخائر هسته‌ای قرار خواهند گرفت.

در همین راستا نامه‌ای نیز از سوی محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی ارسال خواهد شد که در آن جزئیات فنی و حقوقی این اقدام ایران شرح داده شده است.

بازگشت به صفحه اول