زیتون– مهدی مقدری٬ عضو شورای شهر اصفهان٫ از حضور در جلسات این شورا منع شده است.

این عضو شورای شهر دلیل صدور این حکم، توئیت‌ و پست اینستاگرامی‌اش در دفاع از مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز و علی اصغر غروی رییس نهضت آزادی اصفهان اعلام کرد.

View this post on Instagram

احضار عضو شورای شهر اصفهان به خاطر حمایت از عضو شورای شهر شیراز به دادگاه انقلاب مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان به دلیل حمایت از مهدی حاجتی هفته گذشته در پلیس امنیت حضور یافت. اختصاصی رویداد ۲۴:  مهدی مقدری به خاطر انتشار یک پست اینستاگرامی که در دفاع از مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز منتشر شده بود، به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به پلیس امنیت و دادگاه انقلاب احضار شد. مقدری در هفته پیش رو باید در بازپرسی شعبه یازده دادگاه انقلاب اصفهان حضور پیدا کند. مهدی مقدری در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود «چرا این نکته بدیهی را برخی در نمی‌یابند یا نمی‌خواهند دریابند که: حق داشتن لزوما به معنای برحق بودن نیست … هر انسانی حتی اگر ما اندیشه یا عقیده او را نپسندیم و درست ندانیم، حقوقی دارد که از مهمترین این حقوق، حق دادرسی عادلانه است. آزادگی در این است که فرد از حقوق افرادی دفاع کند که با آنها مخالف است. #مهدی_حاجتی را آزاد کنید.» پیشتر نیز مقدری با شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر به خاطر توئیتی در حمایت از کنشگران محیط زیستی به اتهام تشویش اذهان عمومی متهم شده است. مهدی مقدری دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی است. ️ کانال تلگرامی مقدری @MMoghadari

A post shared by مهدی مقدری (@mmoghaddari) on

این عضو شورای شهر اصفهان در حمایت از حاجتی نوشته بود: «چرا این نکته بدیهی را برخی در نمی‌یابند یا نمی‌خواهند دریابند که: حق داشتن لزوما به معنای برحق بودن نیست … هر انسانی حتی اگر ما اندیشه یا عقیده او را نپسندیم و درست ندانیم، حقوقی دارد که از مهمترین این حقوق، حق دادرسی عادلانه است. آزادگی در این است که فرد از حقوق افرادی دفاع کند که با آنها مخالف است. مهدی حاجتی را آزاد کنید.»

مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز، پنجم مهرماه سال جاری و به دلیل نوشتن توئیتی در حمایت از «دو دوست بهایی بازداشت شده» از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شده بود. او ۱۵ مهرماه با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. ایسنا آن زمان نوشت که قرار است حاجتی «تا پایان تحقیقات پرونده تحت نظر بماند». او پس از آزادی از زندان، اجازه پیدا نکرد در جلسه‌های شورای شهر شیراز حاضر شود.

رییس دادگستری استان فارس پس از آزادی موقت حاجتی، گفته بود صرف‌نظر از دفاع این عضو شورای شهر از شهروندان بهایی، اتهامات دیگری در سایر جرائم عمومی علیه او مطرح است. این مقام قضایی توضیح بیشتری درباره اتهامات حاجتی نداد.

به نوشته وب‌سایت رویداد۲۴، رضا عرب‌زاده وکیل این عضو شورای شهر اصفهان به استناد ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری از ورود به پرونده منع شده است.

ماده ۴۸ آیین دادرسی تصریح می‌کند در پرونده‌های علیه امنیت داخلی و خارجی و همچنین جرایم سازمان یافته طبق شرایطی، تنها وکلایی در مرحله تحقیقات مقدماتی حق دفاع از متهم را دارند که به تایید رئیس قوه قضائیه رسیده‌اند.

عرب‌زاده همچنین گفت این پرونده با شکایت اطلاعات سپاه و ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مرحله بازپرسی است.

 

بازگشت به صفحه اول