زیتون– احد آزادی‌خواه٬ سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس٬ خبر داد که با تصویب این کمیسیون از این پس به دخترانی که زیر ۲۰سال ازدواج کنند هدیه پرداخت می‌شود.

او همچنین اضافه کرد: « پسرانی که زیر ۲۴ سال ازدواج می‌کنند نیز هدیه ازدواج پرداخت می‌شود.»

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اما اشاره‌ای به منابع لازم برای پرداخت این هدایا نکرد.

به گفته آزادی‌خواه همچنین براساس ماده ۲۸، دولت موظف شد برای کارکنان دولت به ازای فرزندان دوم به بعدی که به دنیا می‌آورند، ۵۰ درصد بیشتر از فرزندان قبلی حق اولاد پرداخت کند.

ایران از جمله کشورهایی است که همچنان درگیر «کودک همسری» است.

پیشتر اما کمیسیون فرهنگی مجلس با ممنوعیت کودک همسری مخالفت کرده بودند.

طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس دی ماه سال گذشته خبر داده بود که کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به طرح کودک-همسری رای نداد.

به گزارش امتداد سیاوشی گفته بود: «منتظریم گزارش عدم رای به مجلس بیاید تا ببینیم چه کار باید بکنیم. پیش از این طرح مذکور در جریان بررسی در صحن علنی قرار داشت و یک فوریت ممنوعیت عقد دختران زیر ۱۳ سال نیز تصویب شده بود.»

از سوی دیگر یحیی کمالی‌پور عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی گفته بود که یکی از دلایل رد این طرح «مخالفت مراجع» بوده است.

به گفته طیبه سیاوشی آمار ازدواج زیر ۹ سال بیش از ۳۰۰ نفر و آمار ازدواج زیر ۱۳ یا ۱۴ سال در دختران ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار نفر است. بازه زمانی این آمار از سوی این نماینده مشخص نشده است.

پیشتر معصومه آقاپورعلیشاهی، عضو فراکسیون زنان مجلس، از وجود ۲۴ هزار بیوه زیر ۱۸ سال در کشور خبر داده بود.

نماینده شبستر در مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفت که پس از خراسان رضوی، استان آذربایجان شرقی رتبه دوم کودک همسری در ازدواج کودکان ۱۰ تا ۱۵ ساله را دارد.

این نماینده مجلس تصریح کرد در ماده ۱۰۴۱ قانونی مدنی حداقل سن ازدواج در کشور ۱۳ سال است اما ازدواج‌های پایین‌تر از این سن نیز با اجازه پدر انجام می‌شود و فراکسیون به دنبال آن است که با ممنوع کردن طرح ازدواج زیر ۱۳ سال، حداقل سن ازدواج را به ۱۵ سال افزایش دهد.

او با انتقاد از اینکه در اغلب روستاها تنها مدرسه ابتدایی وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه دختران روستایی به دلیل نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان مجبور به ترک تحصیل می شوند و والدین بعد از اتمام مقطع ابتدایی به دلیل فقر اقتصادی و فرهنگی دختران را مجبور به ازدواج می کنند.

بازگشت به صفحه اول