سازم را می‌فروشم تا جریمه دادگاه را پرداخت کنم

زیتون- مهدی رجبیان، هنرمند ایرانی نوازنده سه تار، پس از صدور حکم دادگاه تجدیدنظر  اعلام کرد: «سازم را برای فروش می‌گذارم تا بتوانم جریمه‌های حکم صادر شده را پرداخت کنم.»

مهدی رجبیان هنرمند ۲۷ ساله اهل ساری، از بنیان‌گذاران سایت «برگ موزیک» است. او در تابستان ۱۳۹۴ به اتهام های فعالیت غیرمجاز هنری، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب محاکمه شد.

قاضی  مقیسه این هنرمند را به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدید نظر شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب، به ۳ سال حبس تعزیزی و ۳ سال حکم تعلیقی تغییر یافت. اکنون او برای پرداخت جریمه‌های دادگاه مجبور به فروش ساز تخصصی‌اش سه‌تار شده است.

 

مهدی رجبیان ناشر رسمی در انتشارات و تهیه موسیقی مشارکت و نظارت کیفی است. او به همراه برادرش حسین رجبیان فیلمساز مستقل و یوسف عمادی آهنگساز و نوازنده سه‌تار، در ۱۳ مهرماه ۱۳۹۲، در دفتر کارشان بازداشت و به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شدند.

مهدی رجبیان در زمان بازداشت، در حال ضبط آلبوم پژوهشی تاریخ ایران به روایت سه‌تار بوده است که با توقیف استودیوی شخصی‌اش، تمام آثار موجود با محتوای صداهای ضبط شده نیز توقیف و این پروژه مسکوت ماند.

کمپین حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی در این باره نوشت: بازداشت این هنرمند ایرانی واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت. از آن جمله می‌توان به سخنرانی سعید بومدوها رییس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل اشاره کرد. پس از این اعتراض، سازمان عفو بین‌الملل به همراه تمامی شعب خود در سراسر جهان، با راه‌اندازی کمپینی خواستار آزادی این هنرمند شدند؛ تاکنون بیش از ۲۰ هزار هنرمند از سراسر جهان نیز به این کارزار پیوسته‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی ندارم. ایران مثل یک بیماری است که سرطان خون یا ویروس

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت

ادامه »