شرایط قوه قضاییه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها

زیتون– هادی صادقی٬ معاون فرهنگی قوه قضاییه٬ امروز گفت که زنان نیز می توانند همچون مردان به ورزشگاه ها بروند و از دیدن بازی ها لذت ببرند؛ اما مشروط به حصول شرایطی خاص.

به گفته معاون فرهنگی قوه قضاییه٬ زنان تنها به شرطی می‌توانند به ورزشگاه‌ها بروند که اخلاق و مسائل شرعی رعایت شود.

محرومیت زنان از ورود به ورزشگاه آزادی از جمله مسائلی است که طی سالهای اخیر تبدیل به چالش دائمی جمهوری اسلامی و جامعه شده است.

کمتر کسی به خاطر می‌آورد که چرا درهای ورزشگاه‌ها پس از پیروزی انقلاب سال ۵۷ یک به یک به روی زنان بسته شدند. زنان ایرانی اول از تماشای فوتبال محروم شدند٬ پس از آن والیبال و….

از سوی دیگر جامعه مدنی سالهاست که برای بازگشایی مجدد این درها به روی زنان تلاش می‌کند. همچنین فشارهای جهانی و قوانین فدراسیون‌های بین المللی گاهی جمهوری اسلامی را به عقب نشینی وا داشته است.

از جمله ورود زنان به ورزشگاه برای دیدن بازی‌های جام باشگاه‌های اروپا.

این موضوع اما همواره با مخالفت‌های علنی مقام‌های قضایی و روحانیان مواجه بود.

از جمله  عبدالله حاجی صادقی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران به صراحت حضور زنان در ورزشگاه را «مقدمه‌ای برای گناهان» عنوان کند.

همچنین محمدجعفر منتظری، دادستان کل، ایران هم یک روز پس از این بازی تهدید کرد که اگر حضور زنان در ورزشگاه‌ها ادامه یابد «برخورد قضایی خواهیم داشت.»

او در اظهاراتی جنجال‌برانگیز که واکنش‌های بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت، گفت که «وقتی خانمی به ورزشگاه می‌رود و با مردانی که با لباس ورزشی و نیمه‌عریان مواجه می شود، گناه اتفاق می‌افتد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »