تقاضای نازنین زاغری برای آزادی مشروط

زیتون– نازنین زاغری٬ زندانی ایرانی- بریتانیایی٬ از دادستانی تهران تقاضای عفو مشروط کرد.

محمود بهزادی راد٬ وکیل این زندانی سیاسی٬ به ایرنا گفت که موکلش که محکوم به پنج سال زندان است٬ از دادستانی تقاضای عفو مشروط کرده است.

بهزادی راد همچنین به «بیماری» نازنین زاغری اشاره کرده و گفت: «با توجه به بیماری موکل، درخواست انتقال زاغری به بیمارستان را داده‌ایم تا مراقبت‌های پزشکی در بیمارستان به عمل آید و اکنون منتظر موافقت زندان با درخواست انتقال زاغری به بیمارستان هستیم.»

نازنین زاغری به اتهام «جاسوسی» در ایران زندانی است.

نازنین زاغری برای بنیاد تامسون رویترز، نهاد خیریه‌ای در لندن، کار می‌کرد. بنیادی که مستقل از موسسه خبری تامسون رویترز و خبرگزاری رویترز است.

نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی ایرانی انگلیسی، در ۱۹ شهریور ماه سال ۱۳۹۵ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شده بود. او که همراه با فرزند خردسالش به ایران سفر کرده بود، روز ۱۵ فروردین همان سال، در هنگام خروج ازز ایران، بازداشت شد. 

ریچارد راتکلیف نیز در بیانیه خود از تلاش‌های وزیر خارجه بریتانیا تشکر کرده است. آقای رتکلیف پیش از این گفته بود که نازنین زاغری و زندان و آزادی وی به بخشی از معامله سیاسی میان تهران و لندن تبدیل شده است.

اشاره وی به بدهی بریتانیایی‌ها به ایران است که به قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ بازمی‌گردد و ماجرای آن مربوط به خرید تجهیزات نظامی است. نزدیکان نازنین زاغری می‌گویند که یکی از مقام‌های قضایی به او گفته است تا زمانی که دولت بریتانیا بدهی‌اش به ایران را نپردازد او مشمول آزادی زودهنگام نخواهد شد.

روزنامه تلگراف نیز این میان گزارشی منتشر کرده بود که عنوان می‌کرد دولت بریتانیا اعلام آمادگی کرده تا در ازای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۷ میلیون دلار) پول به ایران بابت یک بدهی قدیمی بازپرداخت کند.

با این حال مشخص نیست که اختلافات تهران و لندن بر سر این بدهی قدیمی به کجا انجامیده است.

بیانیه ریچارد رتکلیف می‌گوید که او از آزادی نازنین زاغری غافلگیر شده چرا که اخباری بر خلاف آن دریافت کرده بود. این بیانیه خبر داده که خانم زاغری اکنون همراه خانواده خود به دماوند رفته است.

کمپین آزادی نازنین زاغری نیز بیانیه مجزایی منتشر کرده است که جزییات بیشتری از آزادی موقت وی به دست می‌دهد. این بیانیه می‌گوید که خانم زاغری از انجام مصاحبه با رسانه‌ها طی مرخصی و حضور به سفارت‌های خارجی به ویژه سفارت بریتانیا در تهران منع شده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »