درخواست مجوز تجمع در حمایت از فعالان محیط زیستی زندانی

 ۷۲ نفر از استادان، متخصصان و فعالان محیط زیست در نامه‌ای به فرمانداری تهران خواستار صدور مجوز تجمع در حمایت از محیط زیستی زندانی شدند.

هشت فعال محیط زیست به نام‌های سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و مراد طاهباز، نزدیک به ۹ ماه است که در «بازداشت موقت» سازمان اطلاعات سپاه پاسداران هستند.

پیش از این نیز بیش از هزار تن از متخصصان و فعالان حامی محیط زیست در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، شهادت داده‌ بودند که فعالان بازداشت‌شده محیط زیست در ایران، «هیچ‌گونه فعالیت شبهه‌انگیزی» نداشته‌اند و در چارچوب «قانون، بی‌مزد و منت» از طبیعت کشور حفاظت کرده‌اند. / روزنامه همشهری

دیوان محاسبات ایران بورسیه‌های دولت احمدی‌نژاد را قانونی اعلام کرد

حاکم شرع محکمه تجدیدنظر دیوان محاسبات کشور، با صدور حکمی درباره بورسیه‌های دانشجویی دولت دهم اعلام کرد که شورای مرکزی بورس وزارت علوم در دولت محمود احمدی‌نژاد تخلفی نداشته و طبق وظایف و اختیارات قانونی عمل کرده است.

به درخواست تجدیدنظرخواهان که کامران دانشجو، وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری، محود ملاباشی، معاون دانشجویی او و رئیس وقت شورای مرکزی بورس، غلامرضا خواجه‌سروی، معاون فرهنگی وزیر علوم در آن دوره و از اعضای شورای بورس و شماری دیگر از مقام‌های وقت وزارت علوم از جمله آنان هستند در تاریخ ششم آذرماه امسال رسیدگی شده است. /فارس

بازداشت چهار نفر در ارتباط با انفجار انتحاری چابهار

دادستان زاهدان از بازداشت چهار نفر در ارتباط با انفجار انتحاری شهر چابهار خبر داد.

به گفته این مقام قضایی، این چهار نفر «در شهرستان‌های مختلف» استان سیستان و بلوچستان دستگیر شده‌اند.

دادستان زاهدان به هویت این افراد اشاره‌ای نکرده است.

انفجار یک خودروی انتحاری که روز پنج‌شنبه هفته گذشته در شهر چابهار رخ داد دو کشته و ده‌ها زخمی و مجروح بر جای گذاشت.

وزیر خارجه ایران این حمله را به «تروریست‌های مورد حمایت خارجی» نسبت داد، و یک روز بعد معاون امنیتی-انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از «کشف سرنخ‌هایی از عوامل حادثه تروریستی» خبر داد. /ایسنا

امارات نیمی از کرسی‌های پارلمان را به زنان اختصاص می‌دهد

رییس امارات تصمیمی درخصوص اختصاص ۵۰ درصد از کرسی‌های پارلمان به زنان را اتخاذ کرده است.

محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و نخست وزیر امارات از تصمیم خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات مبنی بر اختصاص ۵۰ درصد از کرسی‌های پارلمان به زنان اماراتی استقبال کرد.

محمد بن راشد در این رابطه توضیح داد: «توصیه‌های برادرم خلیفه بن زاید درخصوص اختصاص نیمی از کرسی‌های پارلمان به زنان در انتخابات آتی، جهش بزرگی را برای تحکیم نقش قانونی، حقوقی و پارلمانی زنان در روند رشد و توسعه کشور ایجاد می‌کند.»

او در ادامه افزود: «زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند و باید در شورای ملی فدرال نماینده داشته باشند.» /ایسنا

معین: سکوت امروز دانشگاه، سکوت اعتراضی است

مصطفی معین٬ وزیر اسبق علوم و آموزش عالی٬ در خصوص وضعیت دانشگاه‌ها گفت: «سکوت امروز دانشگاه و دانشجو به معنای بی‌تفاوتی یا بی‌مسوولیتی نیست. سکوتی اعتراض‌آمیز است.»

او تاکید کرد که وضعیت امروز دانشگاه‌ها و دانشجوها٬ به این معنا که ناامید به آن مفهوم که به کلی بریده باشند یا احساس مسوولیت نکنند، نیستند. به این دلیل که مشکلات، محدودیت‌ها و احساس ناامنی زیاد است.

این عضو کابینه محمد خاتمی اضافه کرد: «دانشگاه و دانشجو با محیط پیرامون خود در ارتباط است، هم تاثیر می‌گذارد و هم تاثیر می‌پذیرد. خواه ناخواه وضعیت جامعه از جمله مشکلات معیشتی و اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی تاثیر منفی خود را بر روی دانشجو و دانشگاه می‌گذارد.» /روزنامه اعتماد

هشدار روحانی به غرب درباره تبعات تحریم ایران: آوار مواد مخدر، پناهجو و تروریسم در انتظارتان است

حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ در اجلاس روسای مجالس ۶ کشور آسیایی در تهران به ایالات متحده آمریکا و غرب درباره تبعات تحریم های ایران هشدار داد.

روحانی در سخنانی در نشست روسای مجالس ۶ کشور ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، روسیه و چین در تهران، دولت ایالات متحده آمریکا را به اعمال «تروریسم اقتصادی» علیه ایران از طریق تحریم‌ها متهم کرد و گفت: «روحانی با هشدار به ایالات متحده آمریکا درباره نتایج و عواقب تحریم‌های گسترده علیه ایران گفت:” – نتیجه این تحریم‌ها- آوار مواد مخدر و پناهجویان برای خود آمریکا خواهد بود.»

او افزود: «با تحریم ایران، به توانایی ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌زنند. به تحریم‌کنندگان هشدار می‌دهم اگر توانایی‌های ما در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه‌ای ببیند، شما نخواهید توانست از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و بمب‌ها و ترورها به سلامت خارج شوید.»

—-

تغییر کاربری بازداشتگاه کهریزک

رییس پلیس پایتخت٬ خبر از تغییر کاربری بازداشتگاه کهریزک داد.

به گفته او از این پس از بازداشتگاه محل نگهداری معتادان متجاهر خواهد شد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ تصریح کرد که فرمانده نیروی انتظامی پس از چندین جلسه مشورتی و کارشناسی، تدبیر فرمودند که بازداشتگاه کهریزک پس از آماده سازی و مناسب سازی، به محلی برای نگهداری و بازپروری معتادان متجاهر تبدیل شود تا بخشی از مشکلات این حوزه رفع شود. /مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران

خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول