دولت گذشته مسیری را انتخاب كرد كه خطرناك بود

حسن روحانی: مسکن در شهر با مسکن در بیابان فرق دارد

زیتون- رییس جمهوری راه حل دولت احمدی‌نژاد برای کاهش تورم و ساخت مسکن با پول بانک مرکزی را خطرناک خواند و در عین حال از تکمیل مسکن های مهر در این دولت خبر داد.

 حسن روحانی در سخنانی که به تلاش‎های دولتش به مهار تورم اشاره داشت، گفت:« برغم این که دولت گذشته برای جبران شکاف مسیری را انتخاب کرد که خطرناک بود و آن استفاده از پول بانک مرکزی برای ساخت مسکن بود که ریسک بسیار بزرگی به حساب می‌آید و به تعبیر من پول بانک مرکزی صرفا باید در شرایط اضطرار و آن هم در حد محدود که از خطر نجات پیدا کنیم، مورد استفاده قرار گیرد.  متاسفانه در آن دوران پول بانک مرکزی وارد مسکن شد که عامل بزرگ تورم گردید و این کار به نوعی برداشت از جیب مردان است چرا که عامل اصلی تورم کسری بودجه می‌باشد.»

وی با اشاره به اینکه شاید با صرفه ترین کار در گذشته این بود که به بافت فرسوده توجه بیشتر می شد گفت:« تامین مسکن در داخل شهر یا اطرف آن با مسکن مهر در بیابان فرق دارد.»

حسن روحانی در دیدار با اعضای شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توضیح داد:« در سال‌های اخیر کلیت مسکن با فراز و فرودی مواجه شد و ۳۰ تا ۳۵ درصد سرمایه گذاری مسکن که می‌بایست همیشه در بخش مسکن صرف شود، در اواخر دهه ۸۰ به دو برابر رسید و بیش از ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری در مسکن صورت گرفت که بخش بزرگی به خانه‌های مجلل و مراکز تجاری اختصاص یافت. در این زمان می‌بینیم که در سال ۹۱ و اوایل ۹۲ با مسکن فراوان و شروع رکود ، خانه‌های خالی ، مراکز تجاری و برج‌های نیمه تمام مواجه می‌شویم. از زمانی که کاهش تورم در دولت یازدهم شروع شد به دلیل این که با مسکن اضافی روبرو بودیم می‌بینیم که در دو سه سال اخیر تقریبا قیمت مسکن رشد نداشته و اخیرا تغییراتی در آمار به وجود آمده است.»

او در بخش دیگری از سخنانش که توسط ایرنا منتشر شده، بانک مسکن را هم معضلی پیش پای دولت ففعلی دانست، چرا که به هر حال دولت قبلی قولی به مردم داده بود و دولت جدید را موظف می‌کرد که آن قول‌ها را عملی کند.

او با زیر سوال بردن طرح مسکن مهر افزود:« مگر مسکن مهر قرار بود به صورت ساختمان دارای دیوار و سقف باشد؟ نیازمندی‌های طرح مسکن چطور تامین می‌شود؟ پلیس، بهداشت، آموزش، آب، برق و گاز هیچ‌یک از اینها در نظر گرفته شده بود؟ پس برای حل مسکن باید راه صحیح را انتخاب کنیم.»

 

در پایان رییس جمهوری وعده داد:« مسکن مهر را با هر مشکلی تکمیل خواهیم کرد و با کمک بیشتر به بنیاد مسکن برای طرح تغییر در بافت فرسوده اگر طرحی داشته باشید که توسط بخش خصوصی قابل اجرا باشد، دولت از آن حمایت خواهد کرد. تلاش دولت این است که طرح های نیمه تمام را به مردم و بخش خصوصی واگذار کند حتی اگر حاضر باشیم پول نگیریم چرا که اجرای آن می تواند تحول خوبی در ساخت و ساز و بخش مسکن به وجود آورد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دولت گذشته مسیری را انتخاب كرد كه خطرناك بود

عصر بی‌خبری، عصر حکومت پادشاهان قاجار بر کشور ماست. بی تفاوتی مطلق به منافع ملی و تمرکز بر منافع شخصی و گروهی، عدم درک مبانی سیاست خارجی و گذار از فرصت‌هایی که باید در صحنه

ادامه »

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر

ادامه »