سنگفرش دوره پهلوی در خیابان ۳۰ تیر کشف شد

زیتون- سنگفرش متعلق به دوره پهلوی در تقاطع خیابان ۳۰ تیر و جمهوری و در جریان عملیات پیاده‌راه سازی خیابان ۳۰ تیر کشف شد.

2041117

آرش منظم، معاون فنی و عمرانی شهرداری منطقه ۱۲، ضمن تایید این خبر به مهر گفت که در جریان عملیات عمرانی در خیابان ۳۰ تیر و تقاطع خیابان جمهوری با سنگفرش دوره پهلوی اول مواجه شدیم که متعلق به حدود سالهای  ۱۳۱۱ است. منظم با بیان اینکه هنوز نمی‌دانیم سنگ به کار رفته از چه نوعی است گفت:« این سنگفرش ۵ روز پیش پیدا شد و کارشناسان میراث فرهنگی تهران خبر از قدمت آن دادند.»

وی گفت:«  سنگفرش پیدا شده در عمق ۸۰ سانتی‌متری سطح زمین قرار داشت و کاملا سالم بود همچنین از آن برای خیابان جمهوری که در تهران قدیم به خیابان نادری معروف بود، استفاده می‌شد. اکنون نیز این سنگفرش‌ها به سطح آورده شده است. به این ترتیب به جای استفاده از سنگفرش‌های جدید همان سنگفرش‌های اصیل و قدیمی خیابان را در سطح مورد استفاده قرار دهیم.»

منظم از اتمام مرحله کف‌سازی و پیاده راه سازی خیابان ۳۰ تیر تا روز پنجم اردیبهشت ماه خبر داد.

پیاده راه سازی های تهران

اواخر سال ۹۰ بود که شهرداری تهران از اجرای طرح پیاده راه ۱۷ شهریورماه زمزمه‌هایی را اعلام کرد. شهروندان تهرانی هر روز با ایده‌های جدیدی مواجه بودند که هضم آن‌ها قدری مشکل و زمانبر بود.

اما در این میان شهردار تهران در برابر تمامی نگرانی شهروندان و کسبه لبخند می‌زد و می‌گفت: «همیشه در برابر تغییرات مقاومتی‌هایی وجود دارد اما گذشت زمان اثبات کرده است که مردم خود را با شرایط جدید وفق می‌دهند از این رو جای نگرانی وجود دارد.»

از زمان اجرای طرح پیاده راه سازی ۱۷ شهریور در سال ۹۱، شورای شهر در کنار شهروندان به خصوص ساکنان و کسبه اعتراضاتی داشته است اما این اعتراضات هرگز ره به جایی نبرد. بعد از این طرح و هزینه کرد میلیاردی شهرداری تهران از پیاده راه سازی بسیاری از معابر سخن گفت که می‌توان به پیاده راه کردن مسیر میدان تجریش تا میدان قدس و بخشی از معبر خیابان انقلاب اسلامی اشاره کرد که هرگز رنگ عملیاتی به خود نگرفت.

در این میان اما مدیریت جهادی در ایام تعطیلات نوروز، اقدام به سنگ فرش کردن معبر خیابان ۳۰ تیر کرد بی‌آنکه هدف غایی خود از این اقدام رسما اعلام کند. در حالی که پیشتر ناصر امانی معاون برنامه ریزی شورای شهر تهران رسما پیاده راه شدن خیابان سی تیر را تکذیب کرد بود. او در این مورد به نسیم آنلاین گفته بود که فقط این خیابان را سنگ فرش می‌کنند تا تردد خودرو‌ها به خصوص موتورسیکلت‌ها را کند کنند.

زمان اجرای این عملیات نیز ایجاد نارضایتی کرده بود. تعطیلات نوروزی فرصت خوبی در اختیار شهروندان تهرانی و مسافران نوروزی می گذاشت تا به دور از مشکلات طرح ترافیک از موزه های این خیابان دیدار کنند. اما به دلیل اجرای عملیات پیاده راه سازی، خیابان ۳۰ تیر عملا مسدود شد. مدیران موزه های این خیابان و بعد از آن مسئولان میراث فرهنگی به تصمیم شهرداری برای اجرای این طرح در نوروز اعتراض کرده بودند.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دکتر بیژن عبدالکریمی جزو معدود اندیشمندان و فلسفه‌ورزانی است که اغلب تلاش می‌کند اخلاق‌مدارانه، در اندیشه‌ورزی و کنشگری‌اش، با پرهیز از رادیکالیسم و اتخاذ رویکرد بینامرزی، میان گفتمان‌های مختلف و متضاد ایرانی، نوعی سازش و

ادامه »

بسیاری از شهروندان و بازیگران اقتصادی اعم از مصرف‌کننده، سرمایه‌گذار، تولیدکننده از خود می‌پرسند که چرا با هر تکانه در بازار ارز، قیمت‌ها در

ادامه »

«دحترِ هفت-هشت ماهه‌ای سرش را گذاشته است روی شانه‌ی چپِ مادر، سرش روی شانه‌ی راست‌ش خم شده است و پنداری

ادامه »