زیتون– پلیس فرانسه طی عملیاتی در شهر گراند سنت ۱۱ نفر از مدیران بنیاد «سنتر زهرا فرنس» را به اتهام «همکاری با گروه‌های تروریستی» بازداشت کرد.

ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه، اعلام کرد که این سه نفر از بازداشت شدگان به اتهام در اختیار داشتن غیرقانونی سلاح بازداشت شده‌اند.

بیش از ۲۰۰ پلیس فرانسه در عملیات تفتیش ۱۲ مکان مرتبط با محل زندگی رهبران این گروه شیعه در شهر «گراند سینت» در شمال فرانسه شرکت داشتند.

روزنامه فیگارو فرانسه خبر داد که پلیس این کشور در ساعت ۶:۰۰ صبح به وقت محلی در شهر گراند سنت فرانسه، طی عملیاتی همزمان با حمایت نیروهای ویژه به ساختمان بنیاد «سنتر زهرا فرنس» و منازل دیگر مدیران این بنیاد، ۱۱ نفر را بازداشت کرد.

مقام‌های محلی بخش «گراند سینت» می‌گویند که رهبران «انجمن زهرا فرنس» در فرانسه اعلام کرده‌اند که از «چندین سازمان تروریستی و جنبش‌هایی که با ارزش‌های جمهوری [فرانسه] مخالفت می‌کنند»، حمایت می‌کنند.

در صفحه هواداران انجمن زهرا، تصاویری از پرچم‌های گروه‌های شیعی هوادار ایران در عراق و نقل قول‌هایی از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دیده می‌شود.

آنها همچنین تصاویر شماری از افراد با لباس نظامی و سربندهای «یازهرا» در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده‌اند.

همچنین دولت فرانسه امروز (سه شنبه) از توقیف دارایی وزارت اطلاعات ایران خبر داد.

به گزارش یورونیوز، فرانسه اعلام کرد دارایی‌های متعلق به دو ایرانی و وزارت اطلاعات ایران را مسدود می‌کند.

گفته می‌شود یکی از دو این ایرانی، اسدالله اسدی (دیپلمات ایرانی) است که ماه ژوئیه به اتهام آنچه برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در همایش مخالفان ایران در پاریس خوانده شده، دستگیر شد.

دولت فرانسه واکنش به «طرح حمله به همایش مجاهدین خلق» در ماه ژوئن٬ دارایی وزارت اطلاعات را در این کشور مسدود کرده است.

فرانسه پیش از این یک دیپلمات ایران و دو نفر دیگر را در این رابطه بازداشت کرده و به تهران هشدار داده بود منتظر «یک پاسخ قوی» در این ارتباط باشد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، دارایی‌های مسدودشده متعلق به بخش امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران و یکی از دیپلمات‌های مظنون به دست داشتن در آن «طرح حمله» است.

در این ارتباط، وزارتخانه‌های کشور، امور خارجه، و اقتصاد فرانسه در اقدامی کم‌سابقه یک اطلاعیه مشترک صادر کرده و با اشاره به «طرح حمله» به همایش مجاهدین خلق در خاک فرانسه نوشتند که «این اقدام شدیداً‌ جدی است و نمی‌توان آن را بی‌پاسخ گذاشت.»

این بیانیه با اشاره به مسدود کردن اموال یادشده نیز نوشته است: «با اتخاذ چنین تصمیمی، فرانسه بر مصمم بودن خود در مبارزه علیه تروریسم، در هر شکل آن، به‌ویژه در خاک خود، تأکید می‌کند.»

بازگشت به صفحه اول