زیتون– اعضای دولت آمریکا از تلاش اتحادیه اروپا و اعضای گروه ۴+۱ برای نجات برجام و فراهم کردن سازوکارهایی جدید برای ادامه تجارت با ایران علی‌رغم تحریم‌های یکجانبه آمریکا، به شدت انتقاد کردند.

وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی کابینه ترامپ در اظهارنظرهایی از تصمیم کشورهای اروپایی در این زمینه انتقاد کردند.

دوشنبه گذشته (دوم مهر) نشست وزرای امور خارجه ایران و گروه ۴+۱ در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک برگزار شد و پس از آن در بیانیه‌ای دو طرف اعلام کردند مشغول بررسی ابعاد فنی سازوکار جدید اروپایی برای ادامه تجارت با ایران هستند.

اعلام این تصمیم خشم آمریکا را برانگیخته است. تاجایی که جان بولتون٬ مشاور امنیت ملی ترامپ٬ کشورهای اروپایی را تهدید کرد که «به حسابشان خواهد رسید.»

او دیروز در حالی که از سویی ادعا ‌کرد «اروپا ضعیف‌تر از آن است که بتواند کانال مالی با ایران ایجاد کند و آن‌ها بیش از آن که عمل کنند حرف می‌زنند»؛ از سوی دیگر گفت: «آمریکا به حساب این کشورها خواهد رسید.»

مایک پمپئو٬ وزیر امور خارجه آمریکا٬ نیز دیروز در اظهاراتی در نشست لابی ضد ایرانی «متحد در برابر ایران هسته ای» در نیویورک ضمن انتقاد از موضع کشورهای اروپایی در قبال ایران گفت از این اقدام متحدان اروپایی آمریکا مایوس و برآشقته شده است.

وزیر امور خارجه امارات متحده عربی نیز که حامی تشدید فشار علیه ایران است از این اقدام اروپایی‌ها انتقاد کرده و این کار آنها را باعث کم اثر کردن فشارهای تحریمی آمریکا علیه ایران دانسته است.

بازگشت به صفحه اول