واکنش‌ها نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی

سایه اعدام بر سر سه زندانی سیاسی

زیتون– لقمان و زانیار مرادی، دو شهروند کرد محکوم به اعدام، بدون اعلام دلیل مشخصی به قرنطینه زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شدند و در پی این انتقال ابراز نگرانی‌ها نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام آنان افزایش یافت.

شب گذشته صالح نیکبخت وکیل لقمان و زانیار مرادی خبر داد که در پی تماس تلفنی از زندان مطلع شده است که «حکم این دو زندانی سیاسی تا پیش از طلوع آفتاب اجرا می شود و ساعت چهارصبح خانواده آنها را برای ملاقات به زندان فراخوانده شده‌اند.»

هرچند پس از آن مشخص شد که لقمان و زانیار مرادی مجددا تحویل وزارت اطلاعات شده‌اند.

زانیار و لقمان مرادی از ۱۱ مرداد ماه ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی در شهر مریوان در استان کردستان بازداشت شدند. به گفته این دو، آنها به مدت ۹ ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج (وزارت اطلاعات)، برای اخذ اعترافات «تحت فشار و شکنجه شدید روحی و جسمی» قرار گرفتند. این دو زندانی پس‎از نزدیک به ۶ ماه به زندان مرکزی سنندج و از آنجا  به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران منتقل شدند. زانیار و لقمان مرادی اول دی ماه سال ۱۳۸۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه و به اتهام «محاربه از طریق عضویت در یک گروه معاند و قتل فرزند امام جمعه مریوان» به اعدام در ملاعام محکوم شدند و این حکم  ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۰ از سوی دیوان عالی کشور تائید شد.آنها سپس به زندان رجایی شهر در کرج منتقل شده و در این زندان نگهداری می‎شوند.

خطر اجرای حکم اعدام جان یک زندانی دیگر٬ رامین حسین‌پناهی، را نیز تهدید می‌کند.

رامین حسین‌پناهی تیرماه سال گذشته به اتهام عضویت در «حزب کومله» و «بَغی» یا شورش مسلحانه علیه حکومت اسلامی، بازداشت و در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد.

واکنش‌ها نسبت به اعدام زندانیان سیاسی

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه اعدام‌های غیرقانونی سازمان ملل، روز جمعه ۱۶ شهریور از مقام های ایران خواستند تا فورا اجرای حکم اعدام زندانیان سیاسی کُرد؛ زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی را متوقف کنند.

کاربران شبکه‌های مجازی نیز با هشتگ‌های  ٬ ٬  و  نسبت به اجرای این حکم واکنش نشان دادند.

مهدی محمودیان٬ فعال و زندانی سیاسی سابق در این رابطه در توییترش نوشت:

احمد زیدآبادی٬ روزنامه نگار و زندانی سیاسی سابق نیز در این رابطه در کانال تلگرامی‌اش نوشت:

بهمن احمدی‌امویی٬ روزنامه نگار٬ زندانی سیاسی و همبندی زانیار و لقمان مرادی نیز در مورد آنها نوشت:

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

واکنش‌ها نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »