اردوغان: اوباما پشت سر من حرف زده است

زیتون- رییس جمهوری ترکیه باراک اوباما را متهم کرد به اینکه در انتقادهای اخیرش از وضعیت آزادی مطبوعات در ترکیه پشت سر او حرف زده است.

رویترز خبر داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را متهم کرد به اینکه در انتقاد از آزادی مطبوعات در ترکیه پشت سر او حرف زده است و آن را مرتبط با تلاش‌ها برای ایجاد شکاف در ترکیه دانست.

این اظهارات اردوغان در حالی مطرح شده که اوباما روز جمعه پس از دیدار با اردوغان در حاشیه اجلاس امنیت هسته‌ای در شهر واشنگتن گفت که از بابت سرکوب مطبوعات در ترکیه ناخرسند است و از اردوغان خواسته که دموکراسی در کشورش را سرکوب نکند. پس از آنکه دو خبرنگار ترکیه‌ای روزنامه جمهوریت به نام‌های اردم گل و جان دوندان به دلیل گزارش ارسال کامیون‌های سلاح آژانس اطلاعاتی ترکیه برای مخالفان سوری به خیانت متهم شدند موجی از محکومیت‌های بین‌المللی علیه دولت ترکیه راه افتاد. این دو خبرنگار با مجازات حبس ابد رو به رو هستند.
ایسنا نوشت: اردوغان امروز به خبرنگاران گفت: من از بابت شنیدن این اظهارات (اوباما) که پشت سر من مطرح شده‌اند متاسف شدم. در طول مذاکرات من با اوباما این مسائل مطرح نشدند.
براساس گزارش روزنامه حریت ترکیه اردوغان پس از بازگشت به کشورش از سفر پنج روزه به واشنگتن گفت: شما نمی‌توانید توهین و تهدید را به عنوان آزادی مطبوعات یا انتقاد در نظر بگیرید.
کمیته حفاظت از خبرنگاران اعلام کرد که دست کم ۱۳ خبرنگار در ترکیه به دلیل پوشش خبری در زندان هستند و از بابت آنچه که سرکوب گسترده رسانه‌ها در ترکیه شامل آزار مالکان شرکت‌های رسانه‌ای در ترکیه عنوان کرده انتقاد کرده است.
اردوغان افزود:« هدف از انتقاد از آزادی مطبوعات در ترکیه ایجاد شکاف و پراکندگی و در صورت توان آنها بلعیدن ترکیه است. منظور من از جانب یک مغز متفکر است. مغز متفکری که بر سر ترکیه در حال بازی کردن است.
اردوغان همچنین به طور جداگانه گفت که آمریکا و ترکیه در خصوص موضعشان در قبال کردهای سوریه به همدیگر نزدیک‌تر شده‌اند.»
اردوغان در ادامه گفت که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا و جان کری، وزیر خارجه این کشور اخیرا به او وعده دادند که اجازه شکل گیری یک دولت تحت مدیریت کردها در خاک سوریه را نخواهد داد.
تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی ندارم. ایران مثل یک بیماری است که سرطان خون یا ویروس

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت

ادامه »