مصباحی‌مقدم: رهبری نمی خواهد آقای هاشمی را کنار بگذارد

زیتون- غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، حال که تب و تاب انتخابات هفتم اسفند، خوابیده از پشت پرده انتخابات خبرگان رهبری گفت.

او در گفتگویی با خبرآنلاین در مورد لیست جامعه روحانیت توضیح داد که از اول نام آقای هاشمی را در لیست قرار داده بودند. مصباحی مقدم توضیح داد که «هاشمی از بنیانگذاران جامعه روحانیت مبارز است. نمی شود این را نادیده گرفت. بر اساس اساسنامه هم بنیانگذاران عضویت دائمی دارند. در نتیجه یک عضو دائم جامعه روحانیت را نمی شود مورد غفلت قرار داد.»

161303_163

سخنگوی جامعه روحانیت در ادامه این گفتگو به ذکر خاطره ای از سال ۸۸ پرداخت و گفت:« بعد از انتخابات ۸۸ برای تحلیف آقای احمدی نژاد دفتر آقا پیگیر بودند که آقای هاشمی به هر حال در مراسم تحلیف حضور پیدا کند. حتی به دنبال ایشان فرستادند. اما آقای هاشمی رو پنهان کرده بود. اصرار آقا مبنی بر اینکه آقای هاشمی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری باشند معنا دار است. یعنی تاکید رهبری بر این است که آقای هاشمی باید در میدان باشد و نمی خواهند ایشان را کنار بگذارند.»

او همچین در این گفتگو به مسئله سید حسن خمینی پرداخت و گفت:« در اینجا مسئله اجتهاد سیدحسن خمینی مطرح بود. برای شخص من با توجه به شناختى که از او داشتم و با توجه به هوش و ذکاوتی که از این خانواده سراغ دارم قابل قبول بود که ایشان به مرتبه اجتهاد دست پیدا کرده باشد، اما قضاوت من مبنا نیست. این شورای نگهبان بود که باید به این نتیجه می رسید. آنها هم خارج از آزمون به این نتیجه نرسیدند. گویا برخی هم نظرشان بر این بوده است که می شود اجتهاد ایشان را تایید کرد، اما جمع بندی این نبوده است. طبعا اگر سید حسن خمینی کاندیدا می شد شور انتخاباتی برای خبرگان بالاتر می رفت.»

مصاباحی مقدم اما رویکرد هاشمی رفسنجانی در مورد رد صلاحیت حسن خمین را اشتباه دانست و گفت:« آقای هاشمی باید اجازه می داد یک چنین تعبیری از سوی دیگران مطرح می شد. یا اگر هم بنا بود از سوی ایشان مطرح شود بعد از گذشت زمان بیشتری اتفاق می افتاد. به گونه ای که مسئله قبل از تاکید آقای هاشمی بین و روشن تلقی می شد. این اقدام زودهنگام آقای هاشمی به زیان سیدحسن خمینی تمام شد.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد نحوی شرکت رییس جمهوری فعلی در جلسات این مجمع گفت:« نمی دانم چرا آقای روحانی در همه جلسات مجمع تشخیص مصلحت شرکت نمی کنند. ایشان از همان ابتدا که رییس جمهور شدند این جلسات را نامنظم شرکت می کردند. جلساتی را هم که شرکت می کنند معمولا با تاخیر می آیند و قبل از پایان جلسه هم آن را ترک می کنند. به هر حال این می تواند به دلیل حجم بالای کار رییس جمهور باشد.» به گفته او در مقابل احمدی نژآد در تمام جلسات شرکت می کند اما «ساکت» است. مصباحی مقدم آیت الله جنتی و امینی را هم از حاضران کم حرف جلسات مجمع معرفی کرد. در حالی که به گفته او« جوانترها بیشتر اظهار نظر می کنند. از جمله آقای مجید انصاری خیلی صحبت می کند و خوب تجربه طولانی مدت تری هم دارد. خود من هم جز کسانی هستم که زیاد در اظهار نظرها مشارکت می کنم. در مرتبه بعدی آقایان باهنر، حداد عادل، فیروزآبادی، وحیدی و مظفر و دکتر داوودی هم از کسانی هستند که زیاد در مباحث شرکت می کنند.»
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز هاشمی شاهرودی را هم یکی از غایبان جلسات مجمع معرفی کرد و گفت:« آنقدر ایشان کم حضور پیدا می کند که وقتی در یکی از جلسات اخیر حاضر شده بود برخی به شوخی گفتند “صل علی محمد آقای شاهرودی خوش آمد” (خنده).»
تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران دفاع مقدس. در بیش از نیمی از این سن هم مشغول تحصیل در ایران تا

ادامه »

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی اوست که نمی‌تواند به

ادامه »

چرا پرداختن به جنبش های اجتماعی زنان  از منظر اقتصادی اهمیت دارد؟ چون توسعه جنبش های اجتماعی زنان مسئله اساسی

ادامه »