ارتش ترکیه ادعای کودتا علیه اردوغان را رد کرد

زیتون- ارتش ترکیه ادعاهای منتشره مبنی بر اینکه بعضی از نظامیان قصد کودتا علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور را دارند، قاطعانه رد کرده است.

140619150956_recep_erdogan_military_624x351_afp_nocredit

ستاد فرماندهی ارتش ترکیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر وفاداری خود به «دموکراسی» و «اطاعت محض» انتشار چنین ادعاهایی در رسانه‌ها را بی اساس خوانده است. بی بی سی فارسی در این باره نوشت: ارتش ترکیه در این بیانیه تند رسانه‌های این کشور را به تضعیف روحیه مردم متهم کرده و وعده داد علیه کسانی که این ادعاها را مطرح کرده‌اند، «اقدام قانونی» صورت خواهد گرفت.

 

ارتش ترکیه بدون ذکر نام نهادهای رسانه‌ای که ادعای احتمال اقدام به کودتا را مطرح کرده‌اند گفت که این شایعه‌های بی اساس تنها موجب تضعیف روحیه «قهرمانان ما در نیروهای مسلح» می شوند و آنها را «معذب» می‌کنند.

روزنامه حریت، پرشمارترین روزنامه این کشور نوشته است که منظور از بیانیه ارتش رسانه‌هایی هستند که در روزهای اخیر ادعاهایی را مطرح کرده‌اند مبنی بر این که بعضی از نظامیان وابسته به گروه فتح الله گولن در ارتش ترکیه در تدارک کودتایی علیه رئیس جمهور هستند.

فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی پرنفوذ اهل ترکیه که مقیم آمریکا است. جنبش گولن در ترکیه که مروج مدارا و تسامح است به یکی از بزرگترین شبکه‌های اسلامگرا در جهان تبدیل شده است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »