انسان‌ها در عصر ظلمت

Poster_Book_Men-in-Dark-Times (1)اشاره: ترجمه کتاب «انسان‌ها در عصر ظلمت»  نوشته هانا آرنت توسط توانا منتشر شد.  متن پیشرو، معرفی کوتاهی است که مهدی خلجی مترجم کتاب در صفحه ی فیس بوک کتاب خود آورده است:

اگر دوست دارید دیدگاهِ مهم‌ترین فیلسوفِ زن قرن بیستم را از جمله درباره «عشق»، «دوستی»، «قصه گفتن»، «شرّ»، «سیاست»، «قلمرو عمومی و قلمرو خصوصی» و «خشونت» از زبان خودش بخوانید، کتاب «انسان‌ها در عصر ظلمت» اثر هانا آرنت، اکنون برای نخستین بار به فارسی، در دسترس شماست.
هانا آرنت «قلمرو عمومی» را مکانی برای دیدار و گفت‌وگوی انسان‌ها با همدیگر درباره مسائل مشترک می‌داند و وجود آن را برای وجود «سیاست» گریزناپذیر می‌بیند.
حکومت‌های خودکامه، از هر نوع، پیش از هر چیز چراغ‌های قلمرو عمومی می‌کُشند تا دیگر شهروندان نتوانند همدیگر را ببینند. در «عصر ظلمت» که دیگر نوری بر فراز قلمرو عمومی نمی‌تابد و چشم چشم را نمی‌بیند، انسان‌ها به موجوداتی «تنها» بدل می‌شوند. آن‌گاه حکومت با همه هیمنه و حشمت و هیاهوی خود به مصافِ شهروند تنها و تک‌افتاده می‌رود: یا او را درهم می‌شکند و از او شبحی لرزان و پریشان می‌سازد یا نیاز شهروند به تعلق به چیزی بیشتر و بزرگتر از خویش و ترس مرگ‌آورش از تنهائی را مایه و پایه‌ای برای اِعمال اقتدار خود بر وی می‌کند: از شهروند، آدمکی فرمانبر، توجیه‌گر و سر به راه می‌تراشد که فاقد قوه‌ تشخیص خوب و بد است و به رغم معمولی و پیش‌پا افتاده بودنش، می‌تواند به مهیب‌ترین و تصورناپذیرترین جنایتِ تاریخ دست بزند.
در شرح و نقد آراء و آثار هانا آرنت صدها کتاب و جستار نوشته شده و هنوز پهنه و دامنه اثرگذاری وی بر مباحث سیاسی روزگار ما در گسترش است. اگر قصد آشنائی با جهان فکری این اندیشمند نامتعارف را دارید، شاید «انسان‌ها در عصر ظلمت» بهترین درآمد به قلم خود او باشد.
مؤسسه «توانا: آموزشکده جامعه مدنی ایران» کتاب «انسان‌ها در عصر ظلمت» نوشته هانا آرنت را با ترجمه، پیش‌گفتار و پانوشت‌های من به صورت آنلاین منتشر کرده و در وب‌سایت «توانا» به طور رایگان در پیشگاه همگان نهاده است.
لینک دانلود متن کامل ترجمه فارسی «انسان‌ها در عصر ظلمت» اثر هانا آرنت
https://goo.gl/Zg8dPx

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »