بیانیه مشترک اروپا: برجام حفظ و توافق تکمیلی تهیه شود

زیتون– بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند که توافق هسته‌ای فعلی با ایران بهترین راه متوقف کردن این کشور از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است اما در عین حال باید توافقی تکمیلی هم به بحث گذاشته شود.

عصر امروز نیز امانوئل مکرون٬ رییس جمهوری فرانسه٬ در گفت‌وگویی تلفنی با حسن روحانی تاکید کرد که اتحادیه اروپا و بویژه فرانسه کاملا از برجام دفاع خواهند کرد و فرانسه صددرصد در برجام باقی می‌ماند.

در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا نیز امروز تلفنی و جداگانه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه٬ در رابطه با برجام صحبت کرده است.

سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای، ضمن پیشتیبانی از برجام تأکید کرده‌اند مواردی وجود دارد که در توافق هسته‌ای با ایران به آنها پرداخته نشده و لازم است درباره‌اش تصمیم‌گیری شود؛ از جمله برنامه موشکی و حضور نظامی ایران در منطقه.

بیانیه امروز کشورهای اروپایی، هم‌راستا با پیشنهادهای امانوئل مکرون است که در سفرش به آمریکا مطرح شد. رییس‌جمهور فرانسه پیشنهاد داده بود یک توافق «جامع‌تر» با چهار محور تهیه شود: اجرای مفاد توافق فعلی برجام؛ گسترش مفاد آن به پس از سال ۲۰۲۵؛ نظارت بر برنامه موشکی ایران و مهار نفوذ نظامی ایران در منطقه.

مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرده که دونالد ترامپ هنوز درباره برجام تصمیمی نگرفته و در حال بررسی طرح ارائه شده توسط همتای فرانسوی خود است.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی پیشتر اعلام کرده بود که حتی اضافه شدن یک جمله را به متن توافق هسته‌ای٬ برجام٬ را نمی‌پذیرد

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

میانجی‌گری چین  میان عربستان سعودی و ایران از یک سال پیش با عربستان سعودی به بحث گذاشته شده بود. معلوم نیست کدام کشور این پیشنهاد را در ابتدا با دیگری به‌گفتگو گذاشته اما هردو حد

ادامه »

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به

ادامه »

«برادران لیلا» در حالی مجوز پخش در سینماهای داخل کشور را نگرفت که شش ماه از قیام زن ،زندگی آزادی در

ادامه »