هزینه تحصیل در رتبه یک تورم ایستاد

زیتون- در پایان سال ۱۳۹۴، تورم به زیر ۱۲ درصد کاهش یافت و تورم تک رقمی نقطه به نقطه به سیر نزولی خود ادامه داد. این در حالیست که در بین گروه‌های اصلی کالا و خدمات که پیشتر عمدتا بهداشت و درمان بیشترین تورم را در آن به خود اختصاص می‌داد، این بار هزینه «تحصیل» در صدر ایستاده است.

ایسنا در این باره نوشت: اخیرا بانک مرکزی از ادامه روند کاهشی نرخ تورم خبر داد و اعلام کرد که تورم سالانه (دوازده ماهه منتهی به اسفندماه) به ۱۱.۲ درصد رسیده است. همچنین در این گزارش آمده بود که شاخص بهای کالا و خدمات در اسفند سال ۱۳۹۳ در مقایسه با همین ماه در سال ۱۳۹۲ (تورم نقطه به نقطه) حدود ۸.۳ درصد شده است.

بررسی تحولات تورمی در بین گروه‌های اصلی کالا و خدمات نشان می‌دهد که در اسفندماه بیشترین افزایش (تورم ماهانه) مربوط به «تفریح و امور فرهنگی» با ۴.۱ درصد بوده است. اما در تغییرات شاخص در اسفند نسبت به ماه مشابه سال گذشته، تحصیل با ۲۱.۷ درصد بالاترین میزان تورم را در بین کالا و خدمات به خود اختصاص داده است و تورم ماهانه تحصیل (اسفند نسبت به بهمن) حدود ۰.۴ درصد گزارش شده؛ در واقع بهداشت و درمان که در اغلب دوره‌ها دارای بیشترین نرخ بوده، با کاهش همراه شده و جای خود را به تحصیل داده است؛ در پایان سال گذشته تورم در بخش بهداشت و درمان به ۱۷.۴ درصد رسید.

«رستوران و هتل» با ۱۲ ، همچنین «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» با ۱۰.۷ درصد در رده‌های بعدی تورم قرار دارند.

بنا بر این گزارش، کمترین میزان تورم در بین کالا و خدمات برای دخانیات با حدود ۰.۹ درصد ثبت شده است. این در حالیست که در زمان رشد فزاینده تورم تا ۴۰ درصد، دخانیات بالاترین نرخ تورم را داشته و حتی تا بیش از ۱۰۰ درصد هم پیش رفته بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به آن بخشیده‌اند. اندیشه‌های قومیت‌گرا که خود را از نظر سیاسی در

ادامه »

«برادران لیلا» در حالی مجوز پخش در سینماهای داخل کشور را نگرفت که شش ماه از قیام زن ،زندگی آزادی در ایران می‌گذرد. این فیلم

ادامه »

شریعت همچون شریعه (آبشخور رودخانه) صفا و خلوص خود سرچشمه را در بستر تاریخ با رنگ و رسوبات آداب و

ادامه »