هزینه تحصیل در رتبه یک تورم ایستاد

زیتون- در پایان سال ۱۳۹۴، تورم به زیر ۱۲ درصد کاهش یافت و تورم تک رقمی نقطه به نقطه به سیر نزولی خود ادامه داد. این در حالیست که در بین گروه‌های اصلی کالا و خدمات که پیشتر عمدتا بهداشت و درمان بیشترین تورم را در آن به خود اختصاص می‌داد، این بار هزینه «تحصیل» در صدر ایستاده است.

ایسنا در این باره نوشت: اخیرا بانک مرکزی از ادامه روند کاهشی نرخ تورم خبر داد و اعلام کرد که تورم سالانه (دوازده ماهه منتهی به اسفندماه) به ۱۱.۲ درصد رسیده است. همچنین در این گزارش آمده بود که شاخص بهای کالا و خدمات در اسفند سال ۱۳۹۳ در مقایسه با همین ماه در سال ۱۳۹۲ (تورم نقطه به نقطه) حدود ۸.۳ درصد شده است.

بررسی تحولات تورمی در بین گروه‌های اصلی کالا و خدمات نشان می‌دهد که در اسفندماه بیشترین افزایش (تورم ماهانه) مربوط به «تفریح و امور فرهنگی» با ۴.۱ درصد بوده است. اما در تغییرات شاخص در اسفند نسبت به ماه مشابه سال گذشته، تحصیل با ۲۱.۷ درصد بالاترین میزان تورم را در بین کالا و خدمات به خود اختصاص داده است و تورم ماهانه تحصیل (اسفند نسبت به بهمن) حدود ۰.۴ درصد گزارش شده؛ در واقع بهداشت و درمان که در اغلب دوره‌ها دارای بیشترین نرخ بوده، با کاهش همراه شده و جای خود را به تحصیل داده است؛ در پایان سال گذشته تورم در بخش بهداشت و درمان به ۱۷.۴ درصد رسید.

«رستوران و هتل» با ۱۲ ، همچنین «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» با ۱۰.۷ درصد در رده‌های بعدی تورم قرار دارند.

بنا بر این گزارش، کمترین میزان تورم در بین کالا و خدمات برای دخانیات با حدود ۰.۹ درصد ثبت شده است. این در حالیست که در زمان رشد فزاینده تورم تا ۴۰ درصد، دخانیات بالاترین نرخ تورم را داشته و حتی تا بیش از ۱۰۰ درصد هم پیش رفته بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »