اما و اگرهای برگزاری حج امسال

زیتون– رییس سازمان حج و زیارت، سعید اوحدی در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای برگزاری حج تمتع امسال گفت که برگزاری مراسم حج برای کشورهای مسلمان منوط به امضای تفاهم‌نامه حج بین مسئولان کشورهای اسلامی و وزیر حج عربستان است که همه ساله این نشست بین ما و وزیر حج عربستان در هفته اول جمادی الثانی که نیمه اول دی ماه بود برگزار می‌شد.

وی ادامه داد:« امسال نیز وزارت حج عربستان طی دعوتنامه رسمی به امضای وزیر حج عربستان از ما دعوت کردند که ۱۷ دی ماه هیات ایرانی با هیات سعودی در جده به ریاست وزیر حج عربستان دیدار کنند، ۴ روز قبل از قطع رابطه سیاسی اعلام کردند این ملاقات به تعویق افتاده و به جای ۱۷ دی ماه به ۱۹ اسفند موکول می‌شود.»
رئیس سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد:« ما نیز بر اساس وظیفه و مأموریت سازمان حج فراخوان دادیم که زائرانی که دارای فیش ودیعه‌گذاری تا پایان دی ماه هستند می‌توانند به شعب بانک ملی مراجعه و حسابی را به نام خودشان باز کنند که به آن سود نیز تعلق می‌گیرد و ۵ میلیون تومان را به عنوان ودیعه اول واریز کنند چرا که در سال‌های گذشته این مبالغ به حساب سازمان حج و زیارت می‌آمد اما امسال به دلیل مشخص نبودن شرایط نمی‌خواستیم حقی از زائران تضییع شود به همین دلیل از زائران خواستیم حساب را به نام خودشان باز کنند.»
اوحدی در گفت‌وگو با فارس توضیح داد که ۱۹ اسفند بر اساس اعلان حج عربستان به دلیل قطع رابطه سیاسی به ما اعلام شد ویزای هیات ایرانی در دبی آماده و صادر می‌شود، قبل از ۱۹ اسفند نماینده‌ای از ایران به کنسولگری عربستان در دبی رفت و آنجا به نماینده ما اعلام شد که بین وزارت حج عربستان و وزارت خارجه عربستان هماهنگی‌ها انجام نشده و تاریخ جدیدی دیگری برای ملاقات تعیین می‌شود که متاسفانه تا امروز این تاریخ هنوز مشخص نشده است.
وی ادامه داد: همه ساله تا این تاریخ قراردادهای آشپزخانه مرکزی، هتل ها، حمل و نقل و سهمیه‌های شرکت‌های هواپیمایی مشخص می‌شد اما تا امروز هیچ کدام مشخص نشده است و تا این قراردادها بسته نشود نمی‌توانیم گره‌های قیمتی را اعلام کنیم و تمام اینها بستگی به برگزاری نشست با وزیر حج عربستان دارد.
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد:« مقامات عربستانی چندین بار اعلام کردند که آماده پذیرایی از تمام حجاج دنیا و زائران ایران هستند اما در عمل هنوز این آمادگی ثابت نشده است و زمانی این آمادگی به اثبات می‌رسد که تفاهم‌نامه‌ها و قراردادها بسته شود.»
وی در خصوص مباحثی که قرار است در نشست با وزیر حج عربستان مطرح شود گفت:« اگر زمانی را مشخص کنند و در نشست شرکت کنیم یکی از بحث‌های جدی ما اطمینان از تامین امنیت زائران است چرا که حج حق طبیعی زائران خانه خدا است و دولت عربستان وظیفه تامین امنیت زائران را برعهده دارد چرا که متاسفانه سال گذشته به دلیل قصور دست‌اندرکاران حج عربستان این موضوع تامین نشد.»
اوحدی افزود:« موضوع دومی که در این نشست به صورت جدی مطرح و پیگیری خواهد شد پرداخت دیه از سوی کشور عربستان به خانواده شهدا و مصدومان فاجعه منا است اگر چه مسئولیت پیگیری حقوقی فاجعه منا با دستگاه دیپلماسی کشور است اما قطعا یکی از مباحث جدی ما نیز این موضوع خواهد بود.»
تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »