پیش‌نویس قطع‌نامه پیشنهادی روسیه رای نیاورد

پیش‌نویس قطع‌نامه پیشنهادی روسیه برای محکومیت حمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت رای نیاورد.

سه رای مثبت
هشت رای منفی
چهار رای ممتنع

منبع: بی‌بی‌سی فارسی


نماینده سوریه: این کشورها نمی‌خواستند بازرسان بین المللی به دمشق برسند

‌بشار جعفری، نماینده سوریه، می‌‌گوید: چرا اطلاعات تسلیحات شیمیایی ادعایی را به سازمان منع تسلیحات شیمیایی ندادید؟

Risultati immagini per ‫‌بشار جعفری‬‎

نماینده سوریه تاکید کرد: آمریکا با فلسفه «یا با ما، یا بر ما» باعث بازگشت جنگ سرد شده، که مورد اشاره دبیرکل سازمان ملل شده است.

او گفت مرکزی که آمریکا، بریتانیا و فرانسه می‌گویند محل تولید سلاح شیمیایی بوده، اگر آنها چنین چیزی را می‌دانستند چرا آنها اطلاعات را به سازمان منع تسلیحات شیمیایی ندادند؟

انگار این کشورها نمی‌خواستند بازرسان بین المللی به دمشق برسند.

او گفت مرکز ادعایی تولید تسلیحات شیمیایی پیش از این بازرسی شده بود.


فرانسه: بی‌تردید حکومت اسد مسئول حمله شیمیایی است

نماینده فرانسه می‌گوید کسانی که در مسئولیت بشار اسد در حمله شیمایی دوما تردید دارند می‌توانند به شواهد منتشرشده مراجعه کنند.

او  وتوی روسیه در موارد قبلی علیه سوریه را «کارشکنی» خواند.


بریتانیا: حمله اخیر به سوریه با حقوق بین الملل سازگاری دارد

نماینده بریتانیا می‌گوید در شرایط استثنایی که مداخله بشردوستانه لازم باشد، کشورها می‌توانند به طور استثنایی از زور استفاده کنند، به شرط آن که شواهد کافی باشد، راه حل دیگری نباشد و استفاده از زور در حد متناسب باشد.


آمریکا: برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را فلج کردیم

نماینده آمریکا نیز در پاسخ به حملات لفظی نماینده روسیه، روسیه را به انتشار اطلاعات غلط و تقلا برای حمایت از بشار اسد حمایت کرده و می‌گوید با وجود توافق جامعه بین الملل برای منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، روسیه می‌خواهد در این مسیر کارشکنی کند.

نیکی هیلی گفت حملات آمریکا، بریتانیا و فرانسه نه برای تلافی بوده، نه برای تنبیه و نه برای نمایش قدرت یا فرستادن پیغام، بلکه برای نابودی توانایی نیروهای سوری در استفاده از تسلیحات شیمیایی بوده است.

او گفت با حمله اخیر برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه فلج شده است./بی بی سی فارسی


مشاور رییس جمهوری: مراقب باشیم مرتضوی خاوری نشود

 


روسیه: در دوما حمله شیمیایی اتفاق نیفتاده

نماینده روسیه در سازمان ملل می‌گوید کارشناسان آنها هیچ نشانه‌ای از حمله شیمیایی در دوما پیدا نکرده‌اند و ساکنان منطقه نیز نشانه‌ای ندیدند.

او گفت: «روسیه هر کار ممکنی را انجام داد تا آمریکا و متحدانش را از حمله منصرف کند تا وضعیت از کنترل خارج نشود.»

او سیاست آمریکا را «استعمار نو» خواند و  این موضع را تکرار کرد که دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی حمله شیمیایی نمایشی را در دوما اجرا کردند.


دبیر کل سازمان ملل: سوریه عرصه چند جنگ نیابتی است

دبیر کل سازمان ملل گفت در جلسه شورای امنیت گفت: «کشورها باید مطابق منشور ملل متحد و حقوق بین الملل رفتار کنند.»Risultati immagini per ‫دبیر کل سازمان ملل‬‎

وی افزود: گزارش‌های اخیر حمله شیمیایی در دوما مستلزم بررسی جامع و مستقل است و تیم منع تسلیحات شیمیایی در سوریه است و از آنها حمایت می‌کنم.

گوترش تاکید کرد: «سوریه عرصه چند جنگ نیابتی است. شاهد نقض سیستماتیک منشور ملل متحد و حقوق بین الملل هستیم. از همه اعضا می‌خواهم که خویشتنداری نشان دهند و از کارهایی که وضعیت را از کنترل خارج می‌کند خودداری کنند.»


جلسه شورای امنیت آغاز شد

بعد از حمله سحرگاه امروز به سوریه  شورای امنیت سازمان ملل به درخواست روسیه جلسه فوق‌العاده برگزار کرد. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل و نماینده سوریه علاوه بر اعضای شورای امنیت در این جلسه حضور دارند.


 بشار اسد بعد از حمله صبح امروز با روحانی تماس گرفتپوتین: حمله به سوریه تجاوز به کشور مستقل است

پوتین در واکنش به حمله صبح امروز به سوریه گفت: حملات غربی علیه سوریه تجاوز به کشور مستقلی است که در مقدمه مبارزه با تروریسم ایستاده است.Risultati immagini per ‫پوتین‬‎

همچنین کاخ کرملین اعلام کرد که روسیه خواستار برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل شده است.


رئیس شورای اروپا: در کنار متحدانمان قرار داریم

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا گفته است اتحادیه اروپا در «کنار متحدانش قرار دارد.»

او گفته است حملات صورت گرفته توسط آمریکا، فرانسه و بریتانیا نشان داد که سوریه با روسیه و ایران نمی‌توانند به این فاجعه انسانی حداقل بدون تحمل هیچ هزینه‌ای ادامه دهند./بی بی سی فارسیروسیه: آمریکا، انگلیس و فرانسه منتظر پیامدهای حملۀ امروز باشند

سفیر روسیه در ایالات متحده اخطار داد: «حمله امروز به سوریه، بی پاسخ نخواهد ماند. به هشدارهای ما توجه نشد. ما تهدید شده ایم. آمریکا که خود مالک بزرگترین زرادخانه برای نگهداری سلاح های شیمیایی است حق ندارد سایر کشورها را به باد ملامت گیرد».Risultati immagini per ‫سفیر روسیه در ایالات متحده‬‎
همچنین یک مقام ارشد روسیه، بعد از حمله ترامپ به سوریه، او را به هیتلر تشبیه کرده و اقدام امروز وی را توهین به رئیس جمهور روسیه دانسته. وی گفته ترامپ را می توان هیتلر شماره دو در زمانه ما قلمداد کرد چون حتی همان ساعتی را برای حمله به سوریه برگزیده که آلمان نازی در سال ۱۹۴۱ برای تهاجم به شوروی انتخاب کرده بود./جامعه نو


فارس خبر استقرار هواپیماهای استراتژیک روسیه در خاک ایران را تکذیب کرد

خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام آگاه در ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد: ضمن اینکه همکاری‌های مشترک ایران و روسیه در جهت مقابله با تروریسم در حال گسترش و تعمیق است اما خبر استقرار هواپیماهای استراتژیک روسیه در خاک ایران تکذیب می‌شود.


 ایران برای کمک‌های درمانی و پزشکی به سوریه اعلام آمادگی کرد

سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت با ارسال پیام های جداگانه ای خطاب به دکتر یازجی وزیر بهداشت سوریه و مسئول دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت، ضمن محکوم کردن حملات موشکی به سوریه، بر آمادگی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کمک های پزشکی در صورت نیاز، تاکید کرد/ وبدا


ترکیه: حمله به سوریه پاسخ مناسبی مقابل حمله شیمیایی به دوما است

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که از حمله نظامی به سوریه استقبال می کند.

این وزارت خانه هم چنین مدعی شد که این حمله سه جانبه واکنش و پاسخ مناسبی علیه سوریه و اقدام نظام حاکم این کشور در خصوص حمله شیمیایی به دوما به شمار می آید.


 جنبش فتح: برای وحدت سوریه ایستادگی می‌کنیم

جنبش فتح امروز در واکنش جمله امریکا ، فرانسه و انگلیس به روسیه طی بیانیه ای اعلام کرد: برای  وحدت سرزمینی سوریه ایستادگی میکنیم و تلاش هایی را برای از بین بردن آن و دست زدن به وحدت آن رد می کنیم./ المیادین

Risultati immagini per ‫جنبش فتح‬‎


رهبر جمهوری اسلامی: حمله‌ی سحرگاه امروز به سوریه یک جنایت است

آیت الله خامنه ای در اولین موضع گیری نسبت به حمله سحرگاه امروز به سوریه گفت: رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس جنایتکارند.

او که هم‌اکنون در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی سخن می‌گوید، افزود:« حمله‌ی سحرگاه امروز به سوریه یک جنایت است. بنده صریحاً اعلام می‌کنم رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس جنایتکارند و جنایت کردند؛ طَرفی هم نخواهند بست، سودی هم نخواهند برد؛ همچنان‌که در سال‌های گذشته در عراق، سوریه،‌ افغانستان حضور پیدا کردند و از این قبیل جنایات انجام دادند و سودی هم نبردند.»

 


نخست وزیر بریتانیا: این یک حمله محدود و هدفدار است

ترزامی، نخست وزیر بریتانیا: این مداخله در یک جنگ داخلی یا در مورد تغییر رژیم نیست.این یک حمله محدود و هدفدار است که قرار نیست بیش از این تنش را در منطقه بالا ببرد.

 معاون سیاسی سپاه: آمریکا مسئول عواقب حمله‌ به سوریه است

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه در مصاحبه با خبرگزاری فارس حمله آمریکا و متحدانش به سوریه را یک تجاوز آشکار خوانده و گفته است این حمله مشروعیت ندارد.

جوانی گفته است «با این حمله اوضاع پیچیده‌تر خواهد شد و این وضعیت پیچیده قطعا به ضرر آمریکا خواهد بود، آمریکا مسئول عواقب بعدی اتفاقات آتی منطقه هستند و آن اتفاقات قطعا به نفع آنها نخواهد بود.»

 حمله هوایی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه

از ساعاتی پیش با اعلام دونالد ترامپ عملیات هوایی آمریکا به همراه بریتانیا و فرانسه علیه تاسیسات شیمیایی سوریه آغاز شده است. Risultati immagini per ‫حمله هوایی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه‬‎

صدای انفجارهای متعددی در دمشق شنیده شد.

تلویزیون سوریه می‌گوید نیروهای سوریه، «ده‌ها موشک» را ساقط کرده‌اند.

به نقل از رویترز مناطق مورد حمله در سوریه قبلا با روسیه هماهنگ شده بود تا تخلیه شود.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا گفت: این دور از حمله هوایی به سوریه تمام شده است ولی در صورت استفاده حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی، آمریکا دوباره حمله خواهد کرد.

حزب الله اعلام کرد حمله آمریکا به سوریه حمله به مردم تمام منطقه و حمله به جنبش آزادی خواهی است و آمریکا با این حمله به هدفش نمی‌رسد.

بازگشت به صفحه اول