توضیح علی مطهری در مورد علت عدم رفع حصر

زیتون– علی مطهری، نایب رییس مجلس٬ «اختلاف نظر بین مقام‌های قضایی و امنیتی» را از جمله دلایلی ذکر کرد که باعث شده بر خلاف «برخی وعده‌ها»، حصر رهبران «جنبش سبز» رفع نشود.

علی مطهری و برخی دیگر از نمایندگان مجلس پیشتر گفته بودند همزمان با پایان سال شمسی ۹۶ حصر هبران «جنبش سبز» نیز پایان می‌یابد.

مطهری٬ نایب رییس مجلس٬ بهمن ماه سال گذشته گفته بود که «مسئولان قضایی و امنیتی وعده رفع حصر تا پایان سال را داده‌اند.»

پیش از آن نیز غلامرضا حیدری٬‌ یکی از اعضای کمیته حصر فراکسیون امید مجلس٬ با اشاره به گشایش‌ها در مورد وضعیت محصورین، گفت که «ان‌شاءالله محدودیت‌های محصورین تا عید کمتر خواهد شد.»

این نماینده مجلس همچنین اعلام کرد که «حاکمیت به این نتیجه رسیده که ادامه حصر، جز خسران برای منافع ملی عایدی نخواهد داشت.»

مهدی کروبی٬‌ میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، به عنوان رهبران «جنبش سبز» از بهمن سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند و تاکنون درخواست‌ها برای پایان دادن به حبس خانگی آنها نتیجه‌ای نداشته ‌است.

نایب رییس مجلس امروز در همین رابطه به ایسنا گفت که مقام‌های قضایی و امنیتی چند ماه پیش به نمایندگان مجلس اعلام کردند که قصد دارند به حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی پایان دهند.

به گفته مطهری، با این حال «بین مقامات اعم از قضایی و امنیتی در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد» و «ممکن است برخی از مقامات نظر مثبتی به این موضوع نداشته باشند.»

او تاکید کرد که «مقامات عالی» که نمایندگان مجلس با آنها دیدار کرده‌اند، موافق رفع حصر هستند اما در عین حال مقاماتی که مخالف رفع حصر بودند هم «بی‌تأثیر نیستند.»

در روزهای پایانی سال گذشته غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، در واکنش به انتشار اخباری در خصوص «رفع حصر» گفته بود که شورای عالی امنیت ملی در «مصوبه خود» در مورد حصر رهبران اعتراض‌های سال ۸۸ «تغییری نداده» اما اگر مصوبه این شورا در این باره تغییر کند، آنان محاکمه خواهند شد.

در واکنش به این اظهار نظر الیاس حضرتی٬ نماینده مردم تهران در مجلس، نیز روز ۱۳ فروردین، در نامه سرگشاده‌ای به حسن روحانی خبر داده بود که با اجازه رهبر جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیری درباره رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد به شورای‌ عالی امنیت ملی واگذار شده است.

این عضو فراکسیون امید مجلس از حسن روحانی خواسته بود که به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی «اقدام به اتخاذ یک تصمیم تاریخی» کند.

علی مطهری و تعدادی از اعضای فراکسیون امید مجلس٬ در غیبت ریییس این فراکسیون٬ با دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد دیدارکردند.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »