زیتون– عبدالصمد خرم‌آبادی٬ دبیر کارگروه تعیین مصادی محتوای مجرمانه٬ خبر داد که در آستانه‌ی ورود به سال ۹۷، «اتفاق نظر بی‌نظیری بین مسئولین برای قطع تسلط و نفوذ دشمن بر فضای مجازی کشور» ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا او از این تصمیم با عنوان «تحولی عظیم در نجات فضای مجازی کشور» نام برد.

به گفته دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه توئیتر و یوتیوب در اجرای دستور مراجع قضایی فیلتر شده‌اند و مراجع دیگر نمی‌توانند در اموری که توسط مراجع قضایی تعیین‌تکلیف شده‌اند، دخالت کنند.
پیشتر در پی اعتراضات سراسری دی ماه در ایران تلگرام یک بار به صورت موقت فیلتر شده بود.

فیلترینگ تلگرام٬ محبوب‌ترین شبکه پیام رسان در ایران٬ اعتراضات فراوانی در پی داشت. اما در نهایت پس از گذشت چند روز٬ فیلترینگ تلگرام رفع شد. 

قوه قضاییه و برخی از مراجع تقلید از جمله مکارم شیرازی از جمله مخالفان سرسخت دسترسی مردم به تلگرام هستند و از آن با عنوان «زمین دشمن» نام می‌برند.

دولت‌های یازدهم و دوازدهم «مقابله با فیلترینگ تلگرام» را از جمله دستاوردهای خود می‌داند. حسن روحانی٬‌ رییس جمهوری بارها «عدم فیلتر تلگرام» را از جمله نقاط قوت دولت خود برشمرده است.

روز گذشته حمیده زرآبادی، نماینده مجلس٬ به ایلنا گفته بود: «بنابر اطلاعات موثقی که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارم، فیلترینگ دائم تلگرام در سال آینده به تصویب شورای‌عالی فضای مجازی رسیده و این سخنان به‌نوعی زمینه‌سازی برای انجام این تصمیم در افکار عمومی است.»

محمدرضا نجفی نماینده مردم تهران در مجلس٬ در خصوص انتشار خبر « فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌عالی فضای مجازی رسیده است»٬ نیز به ایلنا گفت: «امیدوارم تصمیمی که اخیرا در یکی از مراجع تصمیم گیری برای فیلتر تلگرام گرفته شده است، صحت نداشته باشد.»

روابط عمومی این مرکز اما ساعتی پیش این مطلب را تکذیب کرد «شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای درمورد فیلترینگ تلگرام نداشته است.»

بازگشت به صفحه اول