زیتون– سعید منتظرالمهدی٬ سخنگوی نیروی انتظامی٬ خبر داد که طی شب گذشته بیش از سیصد تن از دراویش گنابادی را دستگیر کرده‌اند.

شب گذشته و صبح امروز تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در اطراف خانه نورعلی تابنده قطب این سلسله با دخالت نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌های موتورسوار به خشونت کشیده شد.

تعدادی از دارویش گنابادی از صبح روز گذشته (دوشنبه) در اعتراض به بازداشت نعمت ریاحی مقابل کلانتری پاسداران تجمع کرده بودند.

سخنگوی نیروی انتظامی همچنین گفته‌است «رانندگان» خودروهایی که به گفته پلیس ایران، به نیروهای امنیتی حمله کرده‌اند، در میان بازداشت‌شدگان هستند.

نیروی انتظامی پیش از این، از کشته‌شدن سه تن از نیروهای انتظامی در «حمله اتوبوس» سخن گفته بود. سعید منتظرالمهدی حال می‌گوید یک عضو بسیج در «حمله یک خودرو» و یک عضو دیگر نیز «با ضربات سلاح سرد» کشته شده‌است.

اقداماتی که از سوی رسانه رسمی دراویش گنابادی٬ وب‌سایت مجذوبان نور٬ تکذیب شده است. این وب‌سایت نقش دراویش در حمله به نیروهای پلیس را رد کرده و می‌گوید تجمع دراویش «مسالمت‌آمیز» بوده و آن‌ها «شروع‌کننده درگیری‌ها نبوده‌اند.»

سخنگوی پلیس ایران بدون ارائه شمار دقیق دراویش زخمی شده، گفته «۳۰ تن از ماموران حاضر در صحنه» زخمی شده‌اند.

دراویش گنابادی در شبکه‌های اجتماعی از زخمی‌شدن شمار نامشخصی از دراویش و «انتقال آن‌ها به بیمارستان‌های سپاه پاسداران» خبر داده‌اند.

وب‌سایت مجذوبان نور پیش‌تر گفته بود سه تن از دراویش «شدیدا آسیب دیده‌اند».

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس ایران، گفته با به پایان‌رسیدن «ضرب‌الاجل» نیروهای انتظامی به دراویش در ساعت ۴ بامداد در منطقه پاسداران تهران، «عملیات پاکسازی محل و خیابان‌های اطراف و پایان این آشوب در ساعت ۴ و ۳۰ بامداد به سرانجام رسید.»

از سوی دیگر حساب کاربری وب‌سایت «مجذوبان نور» درتوییتر که اخبار و گزارش‌های دراویش گنابادی را بازتاب می‌دهد، ماموران امنیتی قصد داشتند به خانه نورعلی تنابنده، وارد شوند که موفق نشده‌اند.

سخنگوی نیروی انتظامی همچنین دراویش گنابادی را «عوامل خرافه پرست و فریب خورده»ای معرفی کرد که «مخل نظم و امنیت» منطقه شده بودند و در «عملی مذبوحانه و خباثت آمیز» با دستگاه‌های انتظامی وارد درگیری شده‌اند.

 

بازگشت به صفحه اول