اعلام جرم آمریکا علیه هفت ایرانی به اتهام دست داشتن در حملات سایبری

زیتون- ایالات متحده پنجم اسفند سال گذشته، علیه هفت ایرانی به اتهام مشارکت در حملات سایبری سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ علیه چند بانک آمریکایی و یک سد در نیویورک اعلام جرم کرد.

8323C4AE-2439-46E4-ABDB-99E0171E18BA_w640_r1_s_cx0_cy12_cw0

لورتا لینچ، دادستان کل آمریکا، در یک کنفرانس خبری گفت که خرابکاری این هفت ایرانی دهها میلیون دلار خسارت به بانک‌ها و یک سد در نیویورک وارد کرده است. او گفت که حمله به این سد می‌توانست خطری آشکار و فوری برای آمریکایی‌ها در پی داشته باشد.

رادیو فردا خبر داد اعلام جرم وزارت دادگستری در نشست خبری آن در واشینگتن یکی از اعلام جرم‌های سطح بالا علیه شهروندان یک کشور خارجی به اتهام حملات سایبری است.

لورتا لینچ در بخش دیگری از سخنانش که توسط رویترز منتشر شد گفت: «این حملات، بیرحمانه، سیستماتیک و گسترده بوده است. آنها اقتصاد و توانایی ما برای رقابت عادلانه در بازار جهانی را تهدید کرده‌اند که هر دو مورد ارتباط مستقیمی با امنیت ملی ما دارد».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یکی از هکرها متهم شده که بارها توانسته است کنترل سیستم سد کوچک «بومان» که در ۲۰ مایلی شمال شهر نیویورک است را در اختیار بگیرد. وی با هک سیستم این سد قادر بوده که به اطلاعات لازم درباره نحوه کار آن از جمله سطح آب، درجه و میزان خروجی آب دسترسی داشته باشد. این گزارش می‌افزاید هکر سد بومان می‌توانسته که سطح آب و میزان خروج آن از دریچه سد را کنترل کند ولی در زمان این حمله، ارتباط دریچه با سیستم قطع شده بود. این هفت ایرانی برای شرکت‌هایی کامپیوتری کار می‌کردند که با حکومت جمهوری اسلامی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مرتبط بوده‌اند.

فارس در گزارشی اسامی این هکرها را فاش کرده است که عبارتند از: احمد فتحی ۳۷ ساله، حمید فیروزی ۳۴ ساله، امین شکوهی ۲۵ ساله، صادق احمدزادگان ۲۳ ساله، امید غفاری نیا ۲۵ ساله، سینا کی‌سر ۲۵ ساله و نادر سعیدی ۲۶ ساله.

هیچ یک از این هکرها در بازداشت نیستند و آمریکا نیز قراردادی با ایران برای استرداد متهمان ندارد. اما مقام‌های ایالات متحده گفته‌اند هدف از طرح چنین پرونده‌ای این است که توجه داده شود روی خرابکاری‌های سایبری انگشت گذاشته خواهد شد، حتی اگر در سوی دیگر جهان رخ دهد.

این حملات که بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ صورت گرفته است ۴۶ قربانی داشته است که عمدتا در بخش مالی آمریکا بوده‌اند و باعث شده که سایت‌های بانک‌ها از کار بیفتد و مجموعا دهها میلیون دلار خسارت برجای گذاشته است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی و ثبات سیاست گذاری را در سطح جهان را ارزیابی سنجیده

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »

(در حاشیه مناظره داریوش محمدپور و آرش جودکی در  برنامه پرگار بی‌بی‌سی؛ اسلام‌هراسی یعنی چه؟) یکی از جدی‌ترین مولفه‌هایی که بعضی

ادامه »