زیتون– سردار رحیم صفوی٬‌ دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا٬ گفت: «جمهوری اسلامی ایران بایستی هزینه‌هایی که در سوریه کرده است را برگرداند.»

به گفته دستیار و مشاور عالی آیت‌الله خامنه‌ای٬ سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه این هزینه‌ها را برگرداند.

او که در نشست «بررسی بحران سوریه، اخرین تحولات میدانی و سیاسی» در موسسه آینده پژوهی جهان اسلام٬ سخن می‌گفت به اینکه کدام یک از دولت یا ملت سوریه٬‌ طبق کدام فرآیند٬ برای بازگرداندن هزینه‌هایی که جمهوری اسلامی در سوریه کرده٬ اعلام آمادگی کرده‌اند.

رحیم صفوی در ادامه تایید کرد که «روس‌ها قرارداد ۴۹ ساله با سوریه بستند هم پایگاه نظامی گرفتند و هم امتیاز اقتصادی و سیاسی.»

او افزود: «به نظرم ایران هم می تواند با دولت سوریه قرارداد طولانی مدت سیاسی و اقتصادی داشته باشد و هزینه هایی که کرده است بازگرداند و هم اکنون هم ایران از معادن فسفات سوریه در حال صادرات است.»

اگرچه دستیار و مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی از «بازگرداندن هزینه‌های ایران در سوریه» سخن می‌گفت٬ در بخش دیگری از سخنرانی‌اش با اشاره به «الزامات بازسازی سویه» پیشبینی کرد: «به نظرم سوریه برای بازسازی مسیری طولانی دارد. بازسازی چندین سال طول خواهد کشید و حداقل به ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار احتیاج دارد.»

مبلغی که سردار صفوی٬‌ رییس موسسه آینده پژوهی جهان اسلام٬ به محل تامین آن اشاره‌ای نکرد.

مسئولان حکومتی جمهوری اسلامی بارها گفته‌اند که حضور جمهوری اسلامی در سوریه به شکل «مستشاری» است و این نیروها در میدان جنگ حضور ندارند. با این حال و به خصوص پس از آغاز حضور نظامی روسیه در درگیری‌های سوریه، تعداد تلفات ایرانی‌های حاضر در سوریه افزایش پیدا کرد. حسین همدانی، مشاور فرمانده کل سپاه، بلندپایه‌ترین مقام نظامی ایران است که در سوریه کشته شده است.
اصطلاح «مدافعان حرم» پس از تخریب مقبره حجر‌بن عدی و تهدید به حمله به حرم زینب، خواهر امام سوم شیعیان، در اوایل سال ۱۳۹۲ وارد ادبیات سیاسی ایران شد.

مدافعان حرم اهل بیت، مشهور به مدافعان حرم، نیروهای شبه نظامی هستند که از سوی جمهوری اسلامی سازمان‌دهی و به کشورهای سوریه و لبنان اعزام شده‌اند تا به ادعای حکومت «از حرم اهل بیت محافظت کنند». بیشتر افراد این گروه را نیروهای رسمی سپاه پاسداران و بسیج تشکیل می‌دهند. در ماه‌های اخیر اخباری از کشته شدن برخی نیروهای عضو ارتش در سوریه نیز منتشر شده است.
علاوه بر این افراد، گروه‌هایی از افغان‌ها و پاکستانی‌های مقیم ایران نیز در میان «مدافعان حرم» حضوردارند. در قالب دو گردان «فاطمیون» و «زینبیون» سازمان‌دهی می‌شوند.

بازگشت به صفحه اول