زیتون– اعتراض به «حجاب اجباری» محدود به تهران باقی نماند.

زنان جوان ایرانی امروز در دیگر شهرهای کشور نیز شال یا روسری خود را بر سر چوب زدند و با ایستادن بر بلندی به «حجاب اجباری اعتراض کردند.

تصاویر این زنان جوان از شهرهای تهران٬‌ ورامین٬ ساری٬ کرمان و مشهد بارها در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد.

تصویر زن مشهدی اما توجه بیشتری جلب کرد. زنی محجب به حجاب کامل اسلامی (چادر) که برای همراهی با معترضین به «اجبار در پوشش» با یک شال بر سر چوب بر بلندی ایستاد.

ویدا موحد٬ اولین زنی که به نام «دختر خیابان انقلاب» معروف شد، زن جوانی بود که در ششم دی‌ ۱۳۹۶ در تقاطع خیابان انقلاب و وصال تهران روسری سفیدرنگی را بر سر چوبی کرد و در اعتراض به حجاب اجباری آن را تکان داد. بر اساس اخبار منتشرشده، پلیس ایران وی را دستگیر کرده است. نسرین ستوده در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۶ از آزادی وی خبر داد. او در فیسبوک خود اعلام کرد که ویدا موحدی در هفتم بهمن ماه آزاد شده است.

دو روز پیش دومین زن ایرانی در خیابان انقلاب با درآوردن روسری به «حجاب اجباری» اعتراض کرد.

عکس این زن در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. نسرین ستوده٬ وکیل دادگستری٬ در گفت‌وگویی با رادیو فردا نام این زن را نرگس حسینی اعلام کرد و گفت پس از بازداشت «قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی» صادر شده است.

پس از آن نیز طی دو روز گذشته ده‌ها زن و مرد جوان در خیابان‌های تهران و شهرهای دیگر از جمله اصفهان و شیراز دست به عمل مشابه زدند.

شاهدان عینی از تهران همچنین خبر دادند که مقابل پست برق سر خیابان وصال در خیابان انقلاب٬ جایی که برای اولین بار ویدا موحد و پس از آن نرگس حسینی در آن به «حجاب اجباری» اعتراض کرده بودند٬ نیروی انتظامی و گشت ارشاد برای جلوگیری از اعتراض مشابه حضور دارند.

محمدجعفر منتظری٬ دادستان کل کشور٬ اعتراضات اخیر به «حجاب اجباری» را حرکتی بچگانه خواند.

به گفته او کسانی که روسری خود را در خیابان برمی‌دارند، بیشتر از نادانی و فریب خوردگی است و از روی القائاتی است که از خارج کشور می‌شود و حرکاتی را انجام می دهند که کاملا بچه‌گانه است.

عباس جعفری دولت‌آبادی٬ دادستان عمومی و انقلاب تهران٬ امروز  خبر بازداشت یکی از دختران خیابان انقلاب را تایید کرد.

بازگشت به صفحه اول