زیتون– محمد جواد ظریف ساعاتی پس از تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران توسط رییس جمهوری آمریکا٬ تاکید که توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی، برجام، قابل مذاکره مجدد نیست.
وزیر امور خارجه ایران در حساب کاربری توییتر خود نوشت: سیاست ترامپ و آنچه که امروز اعلام کرد، تلاشی از روی استیصال برای تضیعف توافقی مستحکم و چند جانبه بود که نقض بندهای ۲۶، ۲۷ و ۲۹ این توافق است.
به نوشته ظریف برجام قابل مذاکره مجدد نیست: به جای لفاظی های تکراری، آمریکا می بایست همانند ایران به طور کامل به تعهدات خود (درچارچوب این توافق) عمل کند.

دونالد ترامپ روز گذشته(جمعه) جمعه ضمن اعلام تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران برای ۱۲۰ روز دیگر گفت،این آخرین باری است که تعلیق این تحریم ها را تمدید می کند و می بایست ایرادهای «فاجعه بار» در توافق هسته ای با ایران اصلاح شوند.
در بیانیه کاخ سفید آمده است: «امروز، من استفاده از برخی تحریم های هسته ای را معاف اعلام می کنم، اما تنها به منظور حفظ توافق شرکای اروپایی مان برای رفع ایرادهای وحشتناک توافق هسته ای ایران. این آخرین فرصت است. در غیاب چنین توافقی، ایالات متحده بار دیگر برای ماندن در توافق هسته ای معافیت از تحریم ها را تمدید نمی کند. و اگر در هر زمانی تشخیص بدهم که آن توافق دست یافتنی نیست، فورا از این توافق خارج می شوم.»
رییس جمهوری آمریکا اضافه کرده است: «برخلاف میل شدیدم، من ایالات متحده را از توافق هسته ای ایران خارج نکرده ام. در عوض، دو مسیر پیش رو ترسیم کرده ام: یا ایرادهای فاجعه بار این توافق تصحیح شود، و یا ایالات متحده از این توافق خارج می شود.»
ترامپ در ادامه تاکید کرد: «من آمادگی همکاری با کنگره برای تنظیم یک قطعنامه فراجناحی در مورد ایران را دارم. اما هر مصوبه ای که من امضا بکنم باید دارای چهار مولفه حیاتی باشد.»

دونالد ترامپ این چهار مولفه حیاتی را به این شرح اعلام کرده است:
«اول، باید از ایران بخواهد تا اجازه بازرسی فوری از تمام اماکنی را که توسط بازرسان بین المللی درخواست شده، بدهد.
دوم، باید اطمینان حاصل کند که ایران به دستیابی به یک سلاح هسته ای حتی نزدیک هم نمی شود.
سوم، بر خلاف توافق هسته ای، این مولفه ها نباید تاریخ انقضا داشته باشند. سیاست من جلوگیری از همه راه های دسترسی ایران به یک سلاح هسته ای است – نه فقط برای ده سال – بلکه برای همیشه.
اگر ایران هرکدام از این موارد را برآورده نسازد، تحریم های هسته ای آمریکا بطور اتوماتیک باز خواهند گشت.
چهارم، این مصوبه باید – برای اولین بار- بطور علنی در قانون ایالات متحده اعلام کند که برنامه موشک دور برد و برنامه سلاح هسته ای جدا نشدنی هستند، و توسعه و آزمایش موشک ها توسط ایران باید مورد تحریم های سخت قرار گیرد.»

دونالد ترامپ همچنین گفته است: «رژیم ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است.این رژیم حزب الله، حماس و بسیاری از تروریست های دیگر را قادر ساخته است که هرج و مرج ایجاد کنند و مردم بی گناه را بکشند. این حکومت به منظور تخریب سراسر منطقه خاورمیانه ضمن تامین مالی بیش از۱۰۰ هزارشبه نظامی، آنها را آموزش داده و مسلح کرده است.»

از سوی دیگر وزارت خزانه‌داری آمریکا صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران به همراه ۱۳ فرد و نهاد دیگر را به اتهام نقض حقوق بشر و همچنین حمایت از برنامه موشکی و تسلیحاتی ایران تحریم کرد.
به گزارش وب سایت وزارت خزانه داری آمریکا، صادق لاریجانی، غلامرضا ضیایی، رییس زندان رجایی شهر و چند نهاد دیگر در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفتند.
طبق بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت مخابراتی موج سبز مستقر در مالزی و رییس آن یعنی مرتضی رضوی نیز مشمول تحریم شده اند.
وزارت امور خارجه ایران در مقابل امروز (شنبه) در واکنش به اعلام تحریم‌های جدید از سوی ایالات متحده آمریکا ،‌در بیانیه‌ای بار دیگر بر غیر قابل مذاکره بودن توافق هسته‌ای ،‌برجام تاکید کرد.
این بیانیه قرار گرفتن نام صادق آملی لاریجانی،‌رئیس قوه قضاییه در فهرست تحریم‌های جدید واشینگتن را عبور از خطوط قرمزرفتاری در جامعه بین الملل دانسته که به گفته این بیانیه با واکنش جدی جمهوری اسلامی روبرو خواهد شد .

بازگشت به صفحه اول