کرد‌ها به طور رسمی در شمال سوریه نظام فدرالی اعلام کردند

زیتون- کردهای سوریه و متحدانشان امروز (پنجشنبه) در مناطق تحت کنترل خود در شمال این کشور تشکیل یک نظام فدرالی را اعلام کردند، اقدامی که با انتقاد رژیم بشار اسد و گروه‌های مخالف مسلح دیگر روبرو شده است.

465D7171-0C1D-4553-A3CE-95EB72F316F0_w640_r1_s

رادیو فردا در این باره نوشت: خبرگزاری آلمان به نقل از یک مقام کرد خبر داده که حزب اتحاد دمکراتیک و سایر رهبران گروه‌های قومی و مذهبی کرد در نشستی در «رمیلان» واقع در استان شمالی حسکه در سوریه، بر استقرار یک نظام فدرال برای اداره بخش‌های کردنشین این کشور صحه گذاشتند.

ادریس ناسان بدون اشاره به جزئیات به این خبرگزاری گفته که «این تصمیم با اکثریت آراء تصویب شده است». خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده که ۱۵۰ گروه کرد، عرب، آشوری و سایر طرف‌ها بر سر تشکیل یک «نظام فدرال» برای متحد کردن مناطق تحت کنترل کرد‌ها که چندین استان سوریه را شامل می‌شود به توافق رسیدند.

آلدار خلیلی از اعضای کمیته اعلام تشکیل نظام فدرالی گفته است که «ما بر سر تشکیل یک نظام فدرالی در روژاوا (سه کانتون کردنشین) و شمال سوریه توافق کردیم». سیهانوک دیبو از حزب اتحاد دمکراتیک نیز اعلام کرد که هیات‌های شرکت کننده در نشست کرد‌ها این طرح را «تصویب کردند».

کردهای سوریه در حال حاضر نظامی مبتنی بر سه «منطقه خودمختار» را در شمال سوریه اداره می‌‎کنند که دارای نیروی پلیس و مدارس مستقل هستند. سه کانتون کردنشین در نوار مرزی سوریه با ترکیه قرار دارد و به نام‌های «آفرین» و «کوبانی»، هر دو در استان حلب، و «جزیره» در استان حسکه شناخته می‌شوند. حکومت سوریه و مخالفان آن در ائتلافی نانوشته با این اقدام مخالفت کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه این کشور که نامش فاش نشده است، گزارش داده که «هرگونه اعلام نظام فدرال بی‌ارزش بوده و هیچ مبنای قانونی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ندارد». ترکیه که دارای اقلیت بزرگی از کرد‌ها است نیز از مخالفان اصلی تشکیل نظام فدرالی در شمال سوریه است. آنکارا حتی حاضر نشد که نمایندگان کرد در نشست صلح در سوریه در ژنو سوئیس شرکت داشته باشند.

ایالات متحده که از حامیان اصلی گروه‌های کرد سوریه است نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که استقرار نظام فدرالی در شمال سوریه از سوی کرد‌ها را به رسمیت نخواهد شناخت.

به گزارش خبرگزاری «حوار نیوز»، نمایندگان حاضر در نشست رمیلان، یک زن کرد به نام هدیه یوسف و یک مرد عرب به نام منصور اسلوم را به عنوان روسای اجلاس خود تعیین کردند. قرار است ظرف شش ماه یک شورای ۱۳ نفره برای اداره این نظام فدرالی تشکیل شود.

اعلام نظام فدرالی در شمال سوریه باعث به خیابان آمدن مردم راس العین در شمال سوریه و شادی آن‌ها شده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »