روسیه: نشست شورای امنیت دخالت در حاکمیت ملی ایران است

شورای امنیت سازمان ملل به نحوی سرکوب معترضان در ایران رسیدگی می‌کند

زیتون– شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز (جمعه) در جلسه‌ای ناآرامی‌های اخیر در ایران را در جلسه‌ای اضطراری بررسی می‌کند.
این جلسه به درخواست آمریکا برگزار می شود.
قزاقستان رییس دوره ای شورای امنیت و نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به صورت جداگانه این خبر را اعلام کرده‌اند.
دولت آمریکا نسبت به محدودیت آزادی بیان و تجمع در ایران و برخورد خشونت آمیز با معترضان ابراز نگرانی کرده و خواستار موضعگیری سازمان ملل در این زمینه شده بود.
نیکی هیلی گفته است که شورای امنیت در روز جمعه آنچه که او «وضعیت تنش آلود و خطرناک» در ایران خواند به بحث و بررسی خواهد گذاشت.
هیلی در بیانیه‌ای تاکید کرد: «جهان شاهد اتفاقات وحشتناکی که در سوریه رخ داد بود که با حکومتی آغاز شد که با ملت خود جنگید و ملت خود را از اعتراض مسالمت آمیز محروم کرد. نباید اجازه داد چنین چیزی در ایران رخ داد.»
نماینده آمریکا در سازمان ملل تاکید کرد که این مسئله به حقوق بشر اساسی ملت ایران مربوط است اما مسئله ای است که به صلح و امنیت بین المللی نیز مربوط می شود.
به گفته هیلی این موضوع قابل توجه خواهد بود که کشوری تلاش کند شورای امنیت را از بررسی این وضعیت محروم کند همانگونه که رژیم ایران تلاش می کند ملتش را از قدرت انتقال صدایش و نظرش محروم سازد.
معاون وزیر خارجه روسیه اما نشست امروز شورای امنیت را دخالت مستقیم در حاکمیت ملی ایران دانست.
به گزارش ایرنا سرگئی ریابکوف ابراز تاسف کرد که آمریکا نسبت به منشور سازمان ملل بی احترامی کرده و آن را قربانی اهداف سیاسی خود می کند و افزود: روسیه امیدوار است ایران توانایی مقابله با اقدامات خصومت آمیز آمریکا را داشته باشد.
معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که اظهارات مقام های ایرانی مبنی بر نقش عوامل خارجی در برافرختن آتش اعتراضات، بی پایه نیست.
شورای امنیت سازمان ملل ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه امشب (جمعه شب) نشستی اضطراری به درخواست آمریکا درباره ایران تشکیل خواهد داد.
تجمع‌ها و تظاهرات از روز پنجشنبه گذشته در شهر مشهد آغاز شد که شرکت‌کنندگان در آن ضمن اعتراض به گرانی و مشکلات اقتصادی، شعارهایی علیه رهبر و رییس جمهوری سر داده‌اند.
دامنه این اعتراضات به سرعت بالاگرفت و به شهرهای مختلف ایران سرایت کرد.
در طی روزهای اعتراض٬‌ بر اساس اخبار صدا و سیما حداقل ۲۱ تن کشته شدند. صدا و سیما از کشته شدن دست کم ۹ نفر در اعتراض‌های دوشنبه شب در استان اصفهان در مرکز ایران خبر داده است.
به گفته شبکه خبر، ۶ نفر در درگیری‌های قهدریجان، یک نفر در خمینی‌شهر، یک عضو بسیج در کهریزسنگ نجف‌آباد و یک مأمور نیروی انتظامی در نزدیکی نجف‌آباد کشته شدند.
پیشتر نیز شبکه خبر، وابسته به صدا و سیما٬‌ اعلام کرد که ۱۵ نفر در طی اعتراضات سراسری در ایران کشته شده‌اند.
بر اساس این خبر طی چهار روز اول اعتراضات ۶ نفر در تویسرکان٬ سه نفر شاهین شهر٬ ۴ نفر دورود و ۲ نفر در ایذه کشته شده‌اند.
روزنامه ایران نیز از قول وزیر آموزش و پرورش به کشته شدن دو دانش آموز به نام‌های آرمین و شایان اشاره کرده و نوشته است: «یکی از دانش‌آموزان آرمین صادقی ۱۳ ساله بود که در خمینی شهر به ضرب گلوله کشته شد.»
همزمان مسئولان استانی از بازداشت دست کم ۴۵۰ نفر در تهران، ۱۰۰ نفر در اراک، ۱۳۸ نفر در مشهد، ۱۵۰ نفر در همدان، ۲۰ نفر در کرج، ۱۰ نفر در ارومیه» و تعدادی از معترضان در قهدریجان خبر داده اند اما «بنا به گفته‌های پراکنده استانداران و فرمانداران، این آمار نهایی بازداشت شدگان نیست.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

روسیه: نشست شورای امنیت دخالت در حاکمیت ملی ایران است

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »