بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی خارج از کشور

????حمایت جمعی از فعالین سیاسی و اجتماعی خارج از کشور از اعتراضات سراسری

زیتون– جمعی از فعالین سیاسی و اجتماعی خارج از کشور در حمایت از اعتراضات گسترده مردمی در ایران بیانیه‌ای نوشتند.

به گزارش «زیتون» در این بیانیه آمده است که مردم جان به لب رسیده زیر فشارهای طاقت فرسای زندگی، در ده ها شهر ایران به خیابان ها آمده اند تا خود صدای اعتراض خویش باشند. این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی که بخش عمده قدرت را در دست دارد و حاضر نیست که تن به رای و خواست اکثریت ملت دهد.

امضاکنندگان این بیانیه٬ با گرایش های مختلف فکری و سیاسی از اعتراضات گسترده مردمی، از حق محروم ترین اقشار اجتماعی و جوانان بیکار و ناامیدی که اعتراض شان را به گوش همه می رسانند، حمایت می کنند.

این فعالین سیاسی و اجتماعی این جریان وسیع و گسترده را خودجوش و برخاسته از درد و رنج های مردم دانسته و تاکید کردند که  متصل کردن اعتراضات مردمی به کشورهای خارجی یا برخی گروه ها و گرایش های سیاسی عوام فریبی است و هرگونه بهره برداری از آن برای رقابت ها و تصفیه حساب های سیاسی داخل حکومت محکوم است.

تجمع‌ها و تظاهرات از روز پنجشنبه گذشته در شهر مشهد آغاز شد که شرکت‌کنندگان در آن ضمن اعتراض به گرانی و مشکلات اقتصادی، شعارهایی علیه رهبر و رییس جمهوری سر داده‌اند.
دامنه این اعتراضات به سرعت بالاگرفت و به شهرهای مختلف ایران سرایت کرد.
در طی روزهای اعتراض٬‌ بر اساس اخبار صدا و سیما حداقل ۲۱ تن کشته شدند. صدا و سیما از کشته شدن دست کم ۹ نفر در اعتراض‌های دوشنبه شب در استان اصفهان در مرکز ایران خبر داده است.
به گفته شبکه خبر، ۶ نفر در درگیری‌های قهدریجان، یک نفر در خمینی‌شهر، یک عضو بسیج در کهریزسنگ نجف‌آباد و یک مأمور نیروی انتظامی در نزدیکی نجف‌آباد کشته شدند.
پیشتر نیز شبکه خبر، وابسته به صدا و سیما٬‌ اعلام کرد که ۱۵ نفر در طی اعتراضات سراسری در ایران کشته شده‌اند.
بر اساس این خبر طی چهار روز اول اعتراضات ۶ نفر در تویسرکان٬ سه نفر شاهین شهر٬ ۴ نفر دورود و ۲ نفر در ایذه کشته شده‌اند.
روزنامه ایران نیز از قول وزیر آموزش و پرورش به کشته شدن دو دانش آموز به نام‌های آرمین و شایان اشاره کرده و نوشته است: «یکی از دانش‌آموزان آرمین صادقی ۱۳ ساله بود که در خمینی شهر به ضرب گلوله کشته شد.»
همزمان مسئولان استانی از بازداشت دست کم ۴۵۰ نفر در تهران، ۱۰۰ نفر در اراک، ۱۳۸ نفر در مشهد، ۱۵۰ نفر در همدان، ۲۰ نفر در کرج، ۱۰ نفر در ارومیه» و تعدادی از معترضان در قهدریجان خبر داده اند اما «بنا به گفته‌های پراکنده استانداران و فرمانداران، این آمار نهایی بازداشت شدگان نیست.»

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفت به شرح زیر است:

مردم جان به لب رسیده زیر فشارهای طاقت فرسای زندگی، در ده ها شهر ایران به خیابان ها آمده اند تا خود صدای اعتراض خویش باشند. این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی که بخش عمده قدرت را در دست دارد و حاضر نیست که تن به رای و خواست اکثریت ملت دهد. این در حالی است که دولت به جای نمایندگی از ملتی که با هزاران آرزو به آن رای داده اند از سهم ملت از بودجه ملی کاسته اما تسلیم سهم ویژه خواران شده است. و بالاخره این در حالی است که خیل کارگران، زحمتکشان، بیکاران، حاشیه شهرنشینان و اقشار کم در آمد و مال باختگان و … فریادرسی در ساحت قدرت برای خود نمی یابند.

ما امضاکنندگان این بیانیه با گرایش های مختلف فکری و سیاسی از اعتراضات گسترده مردمی، از حق محروم ترین اقشار اجتماعی و جوانان بیکار و ناامیدی که اعتراض شان را به گوش همه می رسانند، حمایت می کنیم.

ما این جریان وسیع و گسترده را خودجوش و برخاسته از درد و رنج های مردم می دانیم. از نظر ما، متصل کردن اعتراضات مردمی به کشورهای خارجی یا برخی گروه ها و گرایش های سیاسی عوام فریبی است و هرگونه بهره برداری از آن برای رقابت ها و تصفیه حساب های سیاسی داخل حکومت محکوم است.

ما به جد معترضان را به پرهیز از خشونت و تخریب دعوت می کنیم. هموطنان عزیز نگذارید برنامه سرکوب وسیع و خونین شما اتفاق بیفتد. به هر کس که در جمع شما دست به خشونت می زند، به پرهیز از خشونت دعوت کنید.

ما به حاکمان ایران نیز هشدار می دهیم شما دو راه بیشتر ندارید:
در اعتراضات خیابانی تا کنون ۲۱ نفر کشته  شده و بیش از هزار تظاهرکننده دستگیر شده اند. بهترین راه برای حاکمان به خصوص رهبر جمهوری اسلامی تن دادن به خواست های مردم به جای تیغ کشیدن به روی آنان است. با تغییر سیاست های داخلی در حوزه های مختلف و سیاست های توسعه طلبانه و پرهزینه خارجی و تامین آزادی و دموکراسی برای اینکه تمام اقشار اجتماعی بتوانند در صحنه اجتماع و سیاست و قدرت نمایندگان و سخنگویان اصیل خودشان را پیدا کنند، بیش از این مسئول تاریخی افتادن کشور به گرداب فجایع بیشتر نشوند.

راه دوم سرکوب این جریان وسیع است که جز از راه های خونین میسر نیست. حتی اگر در کوتاه مدت نیز این جریان وسیع و گسترده مردمی در سراسر کشور را سرکوب کنید شعله های کینه ای را بر می افروزید که پس از مدتی دوباره به صورت وسیعتر و خشن تری برخواهد خاست. آگاه باشید که در پیش گرفتن سرکوب مهم ترین عامل به خطر افتادن امنیت ملی و به طمع افتادن قدرت های سلطه جوی جهانی و منطقه ای است.

انتظار از فعالان سیاسی و مدنی در داخل کشور هم این است که بدون تردید و تعلل حمایت خود را از اعتراضات گسترده مردمی در ایران اعلام نمایند.

امضاها

ابوالفضل اردوخانی
احمد پورمندی
احمد حمیدزاده
احمد علوی
احمد فرهادی
اژدر بهنام
اسماعیل ختائی
اسماعیل زرگریان
اشکبوس طالبی
اصغر خرسند
افسانه گودرزی
اکبر سوری
اکبر مهدی
امیر اعتدالی
امیر حسین بهبودی
امیر ممبینی
آینده آزاد
بابک امیرخسروی
بهروز بیات
بهروز جهانزاد
بهروز خلیق
بهزاد کریمی
بهمن قاضی
بیژن افتخاری
بیژن پیرزاده
بیژن شاهمرادی
پروین کوهزادی
پروین ملک
پروین همتی
توران همتی
تورج ابوذرخانی
جلال کیابی
جمشید اسدی
جمشید خونجوش
جواد اکبرین
حبیب پرزین
حجت نارنجی
حسن جعفری
حسن زهتاب
حسن یوسفی اشکوری
حسین پورجانکی
حعفر حسین زاده
حمید احمدزاده
حمید زنگنه
خدیچه مقدم
خسرو بندری
رحیم حسینی نسب
رضا جعفریان
رضا جوشنی
رضا چرندابی
رضا علوی
رضا علیجانی
رضا کریمی
رضا یزدی
ساسان سلیمانی
سیامک سلطانی
سیامک کلهر
سیاوش قائنی پور
شاهین انزلی
شهرام فداکار
شهریر نواختر
شهلا صالح پور
صادق کار
طهماسب وزیری
عزیز کرملو
عصمت بهرامی
علی پورنقوی
علی شاکری
علی صمد
علی کشتگر
علی کلائی
علی گوشه
فرخ نگهدار
فرزاد جواهری
فرزانه روستائی
فرزانه صابری
فرزانه عظیمی
فرشته دوانلو
فرود سیاوش پور
فرهاد فرجاد
فرهنگ رضائی
فیروز قریشی
کاظم علمداری
کامران امیری
کیوان ملکی
گودرز اقتداری
مجید سیادت
محسن حیدریان
محسن کاملی
محسن کدیور
محسن یلفانی
محمد ارسی
محمد اولیائی فر
محمد برقعی
محمد سلیمانی
محمد علی توفیقی
محمدصادق علی اصغری
مرتضی صادقی
مرتضی نیکی
مریم اهری
مریم تنگستانی
مزدک لیماکشی
مستوره احمدزاده
مسعود شب افروز
مسعود فتحی
مسعود فراز
مسعود لدنی
معصومه شاپوری
ملیحه محمدی
مناف عماری
منصور انصاری
منصوره شجاعی
منوچهر گلشن
منوچهر لرستانی
منوچهر مقصودنیا
مهدی ابراهیم زاده
مهدی اخوان
مهدی پرویز
مهدی خانباباتهرانی
مهدی فتاپور
مهدی نوربخش
مهرداد احمدزاده
مهرداد بهارآراء
مهرداد درویش پور
مهرزاد وطن آبادی
مهرک کمالی
میرحمید عمرانی
میلاد ملک
ناصر پساینده
نیره توحیدی
وهاب انصاری
ویدا فرهودی
یوسف محمدی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی خارج از کشور

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »