ترامپ فرمان انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را صادر می‌کند

زیتون– چند تن از مقام‌های ارشد دولت دونالد ترامپ گفته‌اند که رییس جمهوری این کشور٬ امروز (چهارشنبه) فرمان انتقال سفارت این کشور به اورشلیم (بیت المقدس) را صادر خواهد کرد.
پس از صدور این فرمان آمریکا اعلام خواهد کرد که اورشلیم (بیت‌المقدس) را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به‌رسمیت شناخته و مقدمات انتقال سفارت‌خانه خود به این شهر را آغاز می‌کند.
پیشتر زمزمه‌های اجرایی شدن این تصمیم ترامپ واکنش‌هایی را در بین مسلمانان برانگیخته بود.
ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرده بود «با توجه به جایگاه بیت‌المقدس و همچنین مسجدالاقصی، چنین گام خطرناکی باعث شعله‌ور شدن احساسات مسلمانان در سراسر جهان خواهد شد.»
رجب طیب اردوغان٬ رییس جمهوری ترکیه نیز شب گذشته تهدید کرد که اگر دونالد ترامپ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به‌رسمیت بشناسد، ممکن است ترکیه با اسرائیل قطع رابطه کند.
اردوغان بیت‌المقدس را «خط قرمز» مسلمانان دانست و گفت به‌رسمیت شناختن آن به عنوان پایتخت اسرائیل، «نقض قوانین بین‌المللی» و «ضربه‌ای بزرگ به وجدان بشریت» است.
آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ نیز صبح امروز در جمع میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی گفت: «اینکه آن‌ها [دشمنان] ادعا می‌کنند می‌خواهند قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کنند، از عجز و ناتوانی آن‌هاست. در مسئله‌ فلسطین دست آن‌ها بسته است و نمی‌توانند اهدافشان را پیش ببرند.»
اردن، مصر، اتحادیه عرب، تشکیلات خودگردان و گروه‌های مختلف فلسطینی نیز هشدار داده‌اند که این اقدام ممکن است منطقه را بحرانی کرده و به بروز خشونت‌های تازه منجر شود.
عملی شدن دستور ترامپ برای انتقال سفارت به شهر اورشلیم (بیت المقدس) به‌طور کامل ممکن است سه تا چهار سال زمان ببرد.
مقام‌های دولتی آمریکا می‌گویند رییس‌جمهوری آن کشور در عین حال دستورالعملی را امضا خواهد کرد که به او این اجازه را می‌دهد تا تغییر ساختمان سفارت‌خانه را برای مدتی به تعویق بیاندازد؛ چراکه دیپلمات‌های آمریکایی هنوز مقدمات کار را آماده نکرده‌اند.
از سوی دیگر کاخ سفید می‌گوید موضع رئیس جمهوری ایالات متحده «روشن است» و انتقال نهایی سفارت «تنها مسئله زمان است». دولت بنیامین نتانیاهو نیز در مورد عملی‌شدن وعده‌های انتخاباتی ترامپ برای انتقال سفارت به اورشلیم ابراز امیدواری کرده‌است.
مقام‌های دولت آمریکا تاکید کرده‌اند که هدف از عمل به وعده انتخاباتی آقای ترامپ، ضربه‌زدن به نتیجه مذاکرات احتمالی در مورد آینده اورشلیم (بیت‌المقدس) نیست. این تصمیم بازتاب‌دهنده «واقعیتی تاریخی» است که اورشلیم نقش مرکزی در باور یهودیان دارد و بنا بر «واقعیت امروزی» مرکز حضور دولت اسرائیل است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »