جهاد اکبر باقی مانده است

محمد مجتهد شبستری

در حدیث آمده که پیامبر اسلام به کسانی که از جهاد با دشمن برگشته بودند فرمود: شما که جهاد اصغر را انجام داده اید اکنون باید به «جهاد اکبر» بپردازید و آن «جهاد با هوای نفس» است.

امروز هم داستان مسلمانان همین است. باید به خود بگوییم اگر جسم داعش را در عراق و سوریه نابوده کرده‌ایم، هنوز جهاد اکبر باقی مانده است و آن نابود کردن تفکّر داعشی در جهان اسلام است.

پیش از این دربارۀ تفکر و تئوری داعش و استوار بودن آن بر کلام و فقه اسلامی سخن‌های فراوان گفته‌ام. در هفته‌های اخیر راه ندادن یک شهروند زردشتی به شورای شهر یزد با اجتهاد فقهی دو مجتهد شورای نگهبان و بعضی از مراجع تقلید نمونۀ بارز و مشمئزکننده دیگری از تفکّر داعشی است که اجتهاد فقهی ما سخت به آن مبتلا است.

امروز روز جهاد اکبر است: روز کوشش مستمر و مؤثر برای ازالۀ تفکّر داعشی از جهان اسلام!

لبّ لباب تفکر داعشی این است که فرد یا گروهی معتقد باشند آن‌ها موظفند بر انسان‌های بالغ و عاقل دیگر، بدون رضایت و انتخاب خود آن‌ها اِعمال وِلایت کنند و با تصمیمات و اقدامات خود زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک جامعه و یک ملّت را هرطور که خواستند رقم بزنند! پادزهر این تفکّر خطرناک قائل شدن به حقوقِ بشریِ هر فرد انسان است که به مقتضای آن، هر انسان، صاحب اختیار مطلق زندگی خویش است تا با آزادی مسئولانه آنگونه که می‌خواهد آن را رقم بزند.

منبع: وب‌سایت نویسنده

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »