بهای زندگی بابک زنجانی چقدر است؟

زیتون- بابک زنجانی دقیقا می‌داند بهای زندگی‌اش چقدر است؟ دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار. این رقم پولی است که بابک زنجانی باید بپردازد تا بتواند از شانس گریز از حکم اعدام برخوردار شود. وی هشت روز پیش به اتهام اختلاس از شرکت ملی نفت ایران در دوران تحریم ها، به همراه دو تن دیگر به اعدام محکوم شد. به گفته وکیل وی، زنجانی از زمان اولین دستگیری و پس از تغییر دولت ایران، سعی داشته این پول را بازگرداند.
527970_452
بلومبرگ در گزارشی درباره بابک زنجانی نوشت:  زهره رضایی یکی از اعضای تیم وکلای زنجانی که در تدارک فرجام‌خواهی علیه حکم اعدام وی هستند می‌گوید: موضوع پس دادن بدهی در ابتدا یک موضوع ساده بود، اما اکنون به یک مساله سیاسی بزرگ تبدیل شده است. این گزارش توسط ایسنا به فارسی برگردانده شده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است:سیر حرکت زنجانی از یک واسطه نفتی به یک زندانی منتظر حکم اعدام، پیرو آشتی ایران با قدرت‌های جهانی و پایان یک دهه تحریم اقتصادی علیه این کشور بوده است.
حسن روحانی، رییس جمهور ایران اعلام کرده که برای احیای اقتصاد کشور و جذب سرمایه‌گذاری خارجی باید فساد در کشور را ریشه‌کن کند. وی هفته گذشته گفت: این موضوع که چه کسی به زنجانی کمک کرده و اینکه پول کجا رفته، سوالاتی هستند که باید پاسخ داده شوند.
زنجانی که اکنون در اوایل دهه چهارم عمرش به سر می‌برد به نماد طبقه جدیدی از ثروتمندان متهم به سوءاستفاده از توانایی دور زدن تحریمهای تجاری و ثروتمند کردن خود در سال‌های دولت محمود احمدی‌نژاد که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ به طول انجامید محسوب می‌شود.
زنجانی در مجموع به اختلاس دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار درآمد فروش نفت از دولت به وسیله شعبه‌های بانک خود در تاجیکستان و مالزی متهم است. وی همچنین در خصوص اتهام “افساد فی‌الارض” که حکم اعدام را برایش به همراه داشته گناهکار شناخته شده است.
این در حالیست که تاکنون فقط حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های زنجانی مصادره شده است. وکیل زنجانی می‌گویدگ دارایی‌های مادر و دو خواهر زنجانی نیز مصادره شده و آنها ممنوع الخروج هستند. وی افزود: این بدهی اکنون به دو میلیاردو ۲۰۰ میلیون می‌رسد.
زنجانی اختلاس و کلاهبرداری را رد کرده است. زهره رضایی، وکیل زنجانی انتظار دارد که ابلاغ رسمی حکم این هفته صورت بگیرد و پس از آن وکلا ۲۰ روز فرصت دارند تا در خصوص این حکم فرجام‌خواهی کنند.
ویمدعی شد: «زنجانی سعی داشته که به ایران در فروش بزرگ‌ترین منبع درآمد ملی کمک و یک کانال بانکی برای نهادهای تحریم‌ شده در دورانی که کشور از بازار‌های جهانی دور شده بود ایجاد کند. در شرایطی که وی در تهران در حال محاکمه بود یک نفتکش در اسپانیا در حال تخلیه اولین محموله نفتی ایران بود که از سال ۲۰۱۲ تاکنون به اروپا می‌رسد.»
بلومبرگ نکته طعنه آمیز ماجرا را در این دانست که اگر تحریم‌ها بابک زنجانی را ثروتمند کرد، میراث آنها می‌تواند به قیمت جانش تمام شود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی ندارم. ایران مثل یک بیماری است که سرطان خون یا ویروس

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت

ادامه »