جزئیات احضار دانشجویان به کمیته انضباطی و پاسخ معاون فرهنگی دانشگاه تهران

زیتون- طی دو هفته تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه «تهران» و «علم‌و‌صنعت» به کمیته انضباطی برای پاره‌ای از توضیحات فراخوانده شده‌اند؛ احضارهایی که بیشتر به صورت تلفنی بوده، در صورتی که مطابق قانون همه احضارهای دانشجویان به کمیته‌های انضباطی باید به صورت کتبی انجام شود.
تعدادی از این دانشجویان در گفتگو با روزنامه شرق در باره دلیل و نحوه این احضارها توضیح دادند.نامی یکی از دانشجویان دانشگاه علم‌وصنعت در گفت‌وگو با «شرق» درباره نحوه این احضارها می‌گوید: «در احضار دانشگاه ما حدود صد نفر از خانم‌ها به‌دلایلی مانند رعایت‌نکردن حجاب و ۴٠ نفر از آقایان به دلیل سیگارکشیدن در دانشگاه احضار شده‌اند. پیش از احضارها خبرهایی حاکی از این اتفاقات به گوش ما می‌رسید، اما مسئولان کمیته انضباطی و معاونت دانشجویی اعلام کردند نمی‌گذارند چنین اتفاقی بیفتد که افتاد». فرید می‌گوید این احضارها برای دخترها نتیجه‌اش حکم‌دادن به ١۵ دانشجو بود؛ حکم اولیه آنها توبیخ کتبی و درج در پرونده است.
 دانشجویان دانشگاه تهران هم وضعی شبیه به دانشجویان علم‌وصنعت دارند، امید یکی از دانشجویان احضارشده دانشگاه تهران، می‌گوید: «سه‌شنبه هفته گذشته توسط منشی کمیته انضباطی با ٩ نفر از بچه‌ها تماس گرفته شد و با وجود اصرار بچه‌ها، خودش را هم معرفی نکرد. این منشی اعلام کرد دانشجویان باید روز شنبه ٢٢ اسفند، ساعت ١٠ صبح کمیته انضباطی باشند. ما هم اعلام کردیم این احضارها باید کتبی باشد و کار شما غیرقانونی است که آنها در جواب گفتند تا پایان وقت اداری نامه‌های کتبی را به دانشکده ارسال می‌کنیم که این اتفاق نیفتاد. همان شب شورای دانشکده و شورای خوابگاه‌ها درباره این اتفاق‌ها بیانیه‌ای را صادر کرد و اعلام کردیم احضارها غیرقانونی بوده و ما آن را به رسمیت نمی‌شناسیم و به کمیته انضباطی هم مراجعه نمی‌کنیم و احضار تلفنی مشروعیت ندارد. فردای این ماجرا شش احضار کتبی به دفتر آموزش رسید. نامه‌ها متعلق به سه نفر از رشته مردم‌شناسی، دو نفر از پژوهشگری و یک نفر از ارتباطات بود. از این شش احضار کتبی، پنج احضار متعلق به همان ٩ نفری بود که روز گذشته تلفنی احضار شده بودند. تصمیم گرفتیم به صورت گروهی به کمیته انضباطی برویم و به این سبک احضارهای گروهی اعتراض کنیم. حدود ١٠ نفر از ما به کمیته انضباطی مراجعه کردیم. دکتر ملی، دبیر کمیته انضباطی، در پاسخ به اعتراض ما اعلام کردند کل احضارها ١١ نفر بوده و هر ١١ نفر از دانشکده علوم اجتماعی بودند. دکتر ملی گفت ما فعلا احضار شش نفر را کتبی کرده‌ایم و آن پنج نفر باقی‌مانده را هم به‌زودی کتبی می‌کنیم و می‌فرستیم».
این ماجرا باعث می‌شود دانشجویان تصمیم بگیرند کمیته‌ای را که سال‌ها پیش در دانشگاه تهران فعال بوده و کمیته حمایت از احضارشدگان نام داشت دوباره فعال کنند. امید می‌گوید نتیجه این فعال‌شدن بیانیه‌ای است که از طرف شورای صنفی چند دانشگاه منتشر شده و وبلاگ کمیته حمایت از احضارشدگان نیز پس از سال‌ها دوباره راه افتاده است.
در بخشی از بیانیه‌ای که روز پنجشنبه توسط شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، شورای صنفی خوابگاه‌های دانشگاه تهران، شورای صنفی دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران، شورای صنفی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و شورای صنفی دانشگاه علم‌وصنعت ایران منتشر شده، آمده است: «دانشجویان با حضور عمومی خود در کمیته انضباطی صراحتا اعلام کردند که دوره ایجاد فضای ارعاب از طریق احضارهای گروهی غیرقانونی گذشته است. طی این رخداد شش دانشجویی که مورد احضار کتبی قرار گرفتند نیز مکررا از دبیر کمیته انضباطی درخواست کردند که علت احضارشان و عدم قید آن در احضارنامه کتبی را در حضور جمع دانشجویان بیان کند، اما به این خواسته ایشان با سکوت پاسخ داده شد. با توجه به عدم‌پاسخگویی دبیر کمیته انضباطی به مطالبه دانشجویان در باب بیان اتهامات دانشجویان احضارشده، تا زمانی که فرایندهای انضباطی به روند شفاف و قانونی خود بازنگردد، دانشجویان احضارشده به این کمیته مراجعه نخواهند کرد».
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «شایان ذکر است روند این احضارها به دانشگاه تهران محدود نمی‌شود، در دانشگاه علم‌وصنعت ایران نیز دانشجویان به بهانه پوشش نامناسب به اتاق‌های گفت‌وگوی کمیته انضباطی احضار شدند. صد نفر در عرض یک ماه به این اتاق‌ها احضار شدند و ٣۶ نفر در ماه پیش از آن؛ این اعداد و ارقام نشان می‌دهد طبق برخوردها، تقریبا همه دانشجویان علم‌وصنعتی متخلف و قانون‌شکن هستند».
با وجودی که دانشجویان احضار دانشکده‌ها را مرتبط به هم می‌دانند، اما دکتر مجید سرسنگی، معاونت فرهنگی دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا این موضوع را از اساس تکذیب می کند:« من متأسفم که این دوستان که اسم خودشان را دانشگاهی هم گذاشته‌‌اند، با احساسات دیگران بازی می‌کنند و با ذکر موارد خلاف باعث می‌شوند که در ذهن مردم توهم ایجاد شود که کار خلاف انجام شده. پروسه‌ای که انجام شده به این صورت است: کمیته انضباطی وقتی گزارشی مبنی بر تخلف یک دانشجو می‌گیرد نامه‌ای برای دانشجو تنظیم کرده و آن را به دانشکده مربوطه می‌فرستد و برای اینکه مطمئن شود این نامه به دست فرد می‌رسد، (چون براساس قوانین اگر فرد احضار شود و در کمیته حاضر نشود، این کمیته می‌تواند غیابی به تخلف رسیدگی کند) با دانشجو تماس گرفته و به وی اطلاع می‌دهند که شما نامه‌ای دریافت کرده‌اید و باید به اداره آموزش دانشکده مراجعه کرده و نامه را دریافت کنید. پس احضار به‌هیچ‌عنوان، تلفنی صورت نمی‌گیرد».
معاون فرهنگی دانشگاه تهران در پاسخ به این سؤال که دلیل قیدنکردن دلیل احضار دانشجویان در نامه‌های احضار چیست، افزود: «علت این امر هم این است که بخشی از گزارشی که به دست ما می‌رسد منجر به برائت فرد می‌شود. یعنی ممکن است من شکایتی از فردی بکنم و این شکایت درست نباشد و ما اگر در نامه این تخلف را قید کنیم و این نامه به دست افراد مختلف ‌افتد ممکن است با آبروی افراد بازی شود. دانشجو بعد از حضور در کمیته انضباطی مجموعه پرونده در اختیارش قرار داده می‌شود تا وی بداند چه کسی یا چه حوزه‌ای از وی شکایت کرده‌‌اند و بتواند جواب خود را بدهد. حالا اگر فرد خودش مایل باشد بعدا علت احضارش را اعلام کند به خودش مربوط است و حق شخصی خودش است؛ اما ما این اجازه را به خودمان نمی‌دهیم». سرسنگی تصریح کرد: «تفهیم اتهام به این معنی نیست که شما مجرم هستید بلکه به این معناست که کسی از شما شکایت کرده و شما باید ادله خود را مبنی بر برائت ارائه بدهید. بعد از ارائه توضیحات توسط دانشجو کمیته انضباطی تشکیل می‌شود که متشکل از دو حقوق‌دان، نماینده دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و نمایندگان دانشجویان و معاونت فرهنگی است».
سرسنگی همچنین با اشاره به اینکه کمیته انضباطی هیچ‌وقت در یک سال گذشته یک مورد را هم بر مبنای فعالیت صنفی دانشجویی احضار نکرده، افزود: «اگر چنین مسئله‌ای در یک سال گذشته در بین دانشجویان پیدا شود من عذرخواهی می‌کنم و استعفا می‌دهم». وی همچنین با رد این ادعا که این احضارها ممکن است به دلیل برگزاری انتخابات مجلس باشد، افزود:«معاونت فرهنگی در برگزاری باشکوه انتخابات نقش بسزایی داشت و فکر نمی‌کنم هیچ دانشگاهی ۵٠ برنامه انتخاباتی را مثل دانشگاه تهران در یک ماه برگزار کرده باشد. ما پس از انتخاباتی که با آرامش برگزار شده و رهبری از آن به یک حرکت چشمگیر و مردمی یاد می‌کنند چرا باید از دانشجویان زهر چشم بگیریم؟»
معاون فرهنگی دانشگاه تهران در پاسخ به این سؤال که دلیل صادرنشدن نامه کتبی برای پنج دانشجوی احضارشده چیست، خاطرنشان کرد: «تا زمانی که پرونده دانشجویان کامل نباشد نامه کتبی به دستشان نمی‌رسد. تا جایی که من می‌دانم کلا پنج دانشجو احضار شده‌‌اند نه بیشتر و احتمال دارد کسانی هم که احساس کردند پرونده دارند خودشان را در این جریان شریک و دخیل کردند ولی آن چیزی که رسمی است کلا پنج نفر فراخوانده شده‌اند تا توضیحات آنها شنیده شود». سرسنگی در واکنش به اینکه به نظر می‌رسد؛ دانشجویان نگران بازگشت فضای امنیتی باشند، گفت: کجا فضا امنیتی شده؟ در یک ماه اخیر دیگر باید چه کار می‌کردیم؟ ۵۰ برنامه داشتیم. از هر جناجی؛ جلودارزاده، حدادعادل، سردار نقدی، عارف و حتی کسانی که در دروه قبل ممنوع بودند؛ اجازه دادیم به دانشگاه بیایند و حرفشان را بزنند و دانشجویان خود قضاوت کنند. ۵۰۰ دانشجو در تالار علامه با حضور رییس و معاونان مسایل و انتقاد خودشان را گفتند و کسی به کمیته احضار نشد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »