واکنش‌ها به ادعای دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره حصر

#دروغ‌ممنوع

زیتون– سخنان عجیب امروز علی شمخانی٬ دبیر شورای عالی امنیت ملی٬ واکنش‌های فراوانی را برانگیخت.
دبیر شورای عالی امنیت ملی به عنوان نهادی که «مسئول حصر» رهبران «جنبش سبز» شناخته می‌شود٬ با بیان اینکه آنها هر کسی را که اراده کنند می‌توانند ببینند، یادآور شده بود: «واژه حصر واژه درستی نیست این آقایان مدنظر شما در حصر نیستند.» شمخانی در حالی در مورد حصر اینچنین سخن گفته است که بسیاری از مقامات قضایی و امنیتی از سال ۸۹ تا کنون درباره حصر صحبت کرده‌ و آن را مصوبه شورای امنیت خوانده‌اند.

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی در خصوص عمل به وعده رفع حصر نیز مدعی شده بود: «زمانی که دلیل وقوع آن حل شود، دلیل آن هم روشن است که پس از انتخابات ۸۸ رخ داده است.»

در واکنش به این اظهارات زهرا موسوی خامنه٬ یکی از فرزند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در این رابطه نوشت: «هر دروغی درمورد #حصر و غیره گفته میشود پدر بالبخند میگوید خوب است پوستر #دروغ ممنوع را بیاد بیاورند. #اسبسواری #شنا #سفر و و و آزادی…»

او در توییتی دیگر نیز تاکید کرد: «راست گفتند که سه عزیزحصر نیستنداز حصر بدتر شرایطیست که قریب٧سال ادامه دادند تا هرکس برای دور کردن خود از قبح آن ناچار به توجیهی برایش باشد»

نرگس موسوی٬ فرزند دیگر این دو رهبر در حصر جنبش سبز نیز در اعتراض توییت کرد: «ظاهرا مسئولین به نتیجه رسیده اند که به جای حل مساله، صورت مساله را پاک کنند.»

حسین کروبی نیز در همین زمینه به امتداد گفت: «انتخاب افرادی که برای ملاقات با مهدی کروبی می‌روند٬ توسط نهادهای امنیتی صورت گرفته نه خود او.»

واکنش‌ها به این اظهار نظر عجیب٬ آن هم پنج سال پس از وعده رفع حصر٬ محدود به اعضای خانواده رهبران در حصر جنبش سبز نبود. کاربران با هشتگ‌های #حصر #شمخانی و #روحانی به دبیر شورای عالی امنیت ملی اعتراض کردند.

مهدی قدیمی٬ روزنامه نگار٬ در این رابطه نوشت: «پس تقصیر #موسوی و #کروبی و #رهنورد بود که این ۷سال تمایل به دیدن هیچ کسی نداشتن. به همین راحتی مشکل #حصر رو حل کرد علی برکت الله»

حسن اسدی‌زیدآبادی٬ زندانی سیاسی سابق٬ نیز توییت کرد: «کارنداریم #حصر واژه درستی هست یانیست ولی حالا این چه حرفی بود که #کروبی درخواست ملاقات با #دوستی را داشته؟ جناب #شمخانی چیزی بگوییدکه بگنجد.»

امید کشتکار نیز چنین واکنش نشان داد: «خب خوشبختانه #روحانی به وعده‌ی #رفع_حصر عمل کرد. شمخانی نماینده‌ی دولت اعلام کرد اصلا حصری در کار نبوده! #موسوی #کروبی»

پیمان احمدی٬ فعال سیاسی٬ با استناد به یکی از سخنان میرحسین موسوی «دورغگویی» در بین دولت مردان را نقد کرد و نوشت: «میرحسین: آیاروش و سیره دولتمردانی که ادعای مسلمانی و اسلام دارند ودروغ میگویند باسیره فاطمه زهراکوچکترین سازگاری را داشته است؟ #شمخانی #حصر»

کاربر دیگری نیز خطاب به دولت مردان توییت کرد: «کاش اگه قدمی برنمیدارید حداقل سکوت کردن رو یاد بگیرید! #شمخانی #حصر»

محمدجواد اکبرین نیز چنین واکنش نشان داد: «#شمخانی به خبرنگار گفته: “آقایانِ مو…[مکث] مدّ نظر شما در حصر نیستند” نه! از نامش نمی‌ترسند. ته‌مانده‌ی شرم است از نخست‌وزیر جنگِ ۸ساله»

کاربر دیگری نیز به خاطر علی شمخانی آورد که «#شمخانی همونی بود که تو برنامه شناسنامه میگفت:”#میرحسین و #کروبی فتنه گر نیستند”. این جاه طلبی ها چقدر راحت میتونه یکی رو انقدر منفور کنه.»

وعده رفع حصر از وعده‌های کلیدی حسن روحانی در دو انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و دوازهم بود. وعده‌ای تا کنون تنها در بازه زمانی «انتخاباتی» به یاری تیم دولتهای یازدهم و دوازدهم آمده است و قدمی عملی برای عمل به آن برداشته نشده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »