زیتون- سامانتا پاور، سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل متحد می‌‎گوید موضوع آزمایش‌های موشکی اخیر ایران را روز دوشنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد طرح خواهد کرد.

پاور روز جمعه (دیروز) گفت:«ما موضوع این آزمایش‌های خطرناک را در جلسه شورای امنیت که به درخواست ما در روز دوشنبه برگزار می‌شود طرح خواهیم کرد و با اعضای شورا در این باره مشورت خواهیم کرد. این آزمایش‌ها موید آن است که ما باید با متحدان‌مان برای کنترل و متوقف کردن برنامه موشکی ایران اقدام کنیم.»

samadi20130223082219080

بی بی سی فارسی در گزارشی در این باره نوشت: علاوه بر این، مقام‌های نظامی ایران بارها تاکید کرده‌اند که این موشک‌ها به منظور هدف قرار دادن اسرائیل ساخته شده‌اند.  سفردائم آمریکا در سازمان ملل در این باره گفته که «ما چنین تهدید آشکاری علیه یک عضو دیگر سازمان ملل متحد و یکی از نزدیک‌ترین متحدانمان را محکوم می‌کنیم.» سامانتا پاور همچنین آزمایش‌های موشکی اخیر ایران را «تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده» توصیف کرده است.

آمریکا، فرانسه و چند کشور دیگر در واکنش به این آزمایش‌ها گفته‌اند در صورت تایید تحقیقات، این اقدام ایران می‌تواند نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت محسوب شود. در واکنش به انتقاد آمریکا و فرانسه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه گفته بود این آزمایش‌ها در تضاد با قطعنامه سازمان ملل و توافق هسته ایران و شش قدرت جهانی نیست. جلسه شورای امنیت صبح روز دوشنبه پشت‌درهای بسته برگزار می‌شود و ۱۵ عضو این شورا علاوه بر موضوع ایران قرار است به طور جداگانه در مورد بحران سوریه نیز گفتگو کنند. در همین حال، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم پنجشنبه در واکنش به این آزمایش‌ها از ایران خواسته بود “با ملاحظه و مدارا رفتار کند و از افزدون بر تنش‌های منطقه” پرهیر کند.

بازگشت به صفحه اول