یک دادگاه فدرال در عراق حکم بازداشت مقام‌های ناظر بر همه پرسی استقلال کردستان را صادر کرد

زیتون– یک دادگاه فدرال در عراق٬ حکم بازداشت مقام‌های ناظر بر همه پرسی استقلال منطقه کردستان این کشور را صادر کرده است. ‌
همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در سه استان این اقلیم به علاوه برخی مناطق مورد منازعه میان اقلیم و دولت عراق و همچنین در برخی از مراکز رای‌گیری خارج از عراق برگزار شد.
برگزاری این همه‌پرسی مخالفت عراق، ترکیه و ایران را به همراه داشت و حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق، گفته است که آن را به رسمیت نمی‌شناسد و خواستار ملغی کردن نتایج آن شده بود.
اگرچه که نخست وزیر عراق در نشست پارلمان عراق استفاده از زور برای مقابله با اقلیم کردستان را منتفی دانست و گفت که خواستار جنگ بین شهروندان عراقی نیست.
پارلمان عراق روز چهارشنبه طرحی ۱۳ ماده‌ای تصویب کرد که بر اساس آن، دولت این کشور از هرگونه مذاکره با اقلیم کردستان تا زمانی که نتایج رای‌گیری روز دوشنبه را ملغی اعلام نکند برحذر داشته است.
این طرح همچنین از بغداد خواسته است تا کسانی که عامل برگزاری این همه‌پرسی بوده‌اند، از جمله مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان، را به پای میز محاکمه بکشاند.
پارلمان عراق همچنین به نخست‌وزیر این کشور اختیار داده است تا به کرکوک و سایر مناطق مورد منازعه میان بغداد و اربیل که در خارج از اقلیم کردستان هستند نیروی نظامی اعزام کرده و کنترل آنها را به دست گیرد.
بی‌‌بی‌سی فارسی همچنین خبر داد که ارتش عراق ادعای برنامه ریزی برای حمله به نیروهای کرد در کرکوک را رد کرده است.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب