محمد رسول‌اف به اقدام علیه امنیت ملی متهم شد

زیتون– شرکت فرانسوی که پخش فیلم تازه محمد رسول‌اف را برعهده دارد اعلام کرد که این فیلم‌ساز در ایران به تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی متهم شده است.
خبر ممنوع الخروجی محمد رسول‌اف شهریور امسال منتشر شد. گذرنامه محمد رسول‌اف روز ۲۵ شهریور هنگام ورود به ایران در فرودگاه ضبط شد و او به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود.
خبرگزاری فرانسه به نقل از شرکت توزیع فیلم ای‌آرپی سلکشن گزارش داد که این فیلم ساز ایرانی سه‌شنبه هفته گذشته تحت بازجویی‌ ماموران امنیتی ایران قرار داشته و اتهامات او نیز اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.
محمد رسول‌اف به دنبال رویدادهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ ایران هنگام ساخت فیلمی با محوریت این رویدادها بازداشت و با اتهام‌های مشابهی محاکمه شد. حکم ابتدایی وی شش سال زندان بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به یک سال کاهش یافت.
آثار این فیلم‌ساز جوایز بین‌المللی متعددی را نصیب او کرده که از جمله آنها آخرین ساخته وی، فیلم «لِرد» است که در این دوره جشنواره سینمایی کن فرانسه، جایزه «نوعی نگاه» را برای فیلم‌ساز به ارمغان آورد. این فیلم به فساد اقتصادی در ایران می‌پردازد.
از دیگر آثار شناخته شده محمد رسول‌اف می‌توان فیلم «دستنوشته‌ها نمی‌سوزند» را نام برد که به قتل‌های زنجیره‌ای روشنفکران ایرانی می‌پردازد، رخدادهایی که مشخص شد نیروهای امنیتی ایران عامل آن بوده‌اند. این فیلم برنده جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) شد.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب