زیتون– دادگاه عالی فدرال عراق امروز دوشنبه به تعلیق همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان این کشور رای داد. بنابراین حکم، برگزاری رفراندوم یاد شده، با قانون اساسی عراق منافات دارد.
در بیانیه دادگاه عالی فدرال عراق آمده که این نهاد، تا بررسی نهایی شکایت‌هایی که درخصوص برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان دریافت کرده است، حکم به تعلیق آن می‌دهد.
همزمان، حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، هم رسما خواستار تعلیق برگزاری این همه‌پرسی شد.
کمیته عالی همه‌پرسی در منطقه کردستان عراق، نیز طرح جایگزین همه‌پرسی را که از سوی آمریکا، انگلیس و سازمان ملل ارائه شد، بررسی و اعلام کرد هیات کردی بلندپایه‌ای به بغداد سفر خواهد کرد.
به گزارش ایلنا کمیته عالی همه‌پرسی در منطقه کردستان، در گامی که شمایلی از بازنگری در برگزاری همه‌پرسی درباره جدایی در آن دیده می‌شود، برای بررسی طرح جایگزین همه‌پرسی که توسط سازمان ملل، آمریکا و انگلیس به «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان ارائه شد، جلسه تشکیل داد.
بارزانی که دوره ریاست وی پایان یافته است، اعلام کرد که طرح جایگزین را با رهبران کُردی بررسی خواهد کرد.
پارلمان اقلیم کردستان عراق، جمعه برگزاری همه‌پرسی استقلال در این اقلیم و همچنین در مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک را به تصویب رساند.
دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران هم با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند.
کاخ سفید آمریکا نیز در بیانیه‌‌ای گفته ایالات متحده از این اقدام حمایت نمی‌کند.
در مقابل، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته کشورش از اعلام استقلال اقلیم کردستان و تشکیل آنچه او «دولت کُرد» نامید، حمایت می‌کند. همه‌پرسی اقلیم کردستان قرار است در چهار منطقه اربیل، سلیمانیه، دهوک و کرکوک در شمال عراق برگزار شود.

بازگشت به صفحه اول