حکم دادگاه عالی فدرال عراق به تعلیق برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان

زیتون– دادگاه عالی فدرال عراق امروز دوشنبه به تعلیق همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان این کشور رای داد. بنابراین حکم، برگزاری رفراندوم یاد شده، با قانون اساسی عراق منافات دارد.
در بیانیه دادگاه عالی فدرال عراق آمده که این نهاد، تا بررسی نهایی شکایت‌هایی که درخصوص برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان دریافت کرده است، حکم به تعلیق آن می‌دهد.
همزمان، حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، هم رسما خواستار تعلیق برگزاری این همه‌پرسی شد.
کمیته عالی همه‌پرسی در منطقه کردستان عراق، نیز طرح جایگزین همه‌پرسی را که از سوی آمریکا، انگلیس و سازمان ملل ارائه شد، بررسی و اعلام کرد هیات کردی بلندپایه‌ای به بغداد سفر خواهد کرد.
به گزارش ایلنا کمیته عالی همه‌پرسی در منطقه کردستان، در گامی که شمایلی از بازنگری در برگزاری همه‌پرسی درباره جدایی در آن دیده می‌شود، برای بررسی طرح جایگزین همه‌پرسی که توسط سازمان ملل، آمریکا و انگلیس به «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان ارائه شد، جلسه تشکیل داد.
بارزانی که دوره ریاست وی پایان یافته است، اعلام کرد که طرح جایگزین را با رهبران کُردی بررسی خواهد کرد.
پارلمان اقلیم کردستان عراق، جمعه برگزاری همه‌پرسی استقلال در این اقلیم و همچنین در مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک را به تصویب رساند.
دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران هم با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند.
کاخ سفید آمریکا نیز در بیانیه‌‌ای گفته ایالات متحده از این اقدام حمایت نمی‌کند.
در مقابل، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته کشورش از اعلام استقلال اقلیم کردستان و تشکیل آنچه او «دولت کُرد» نامید، حمایت می‌کند. همه‌پرسی اقلیم کردستان قرار است در چهار منطقه اربیل، سلیمانیه، دهوک و کرکوک در شمال عراق برگزار شود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »