اعتراض نسبت به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپل استور

زیتون– حدف تعدادی از اپلیکیشن‌هایی که به درگاه پرداخت‌های ایرانی (شبکه شتاب)متصل هستند اعتراضاتی را در ایران بر انگیخت.
از صبح روز گذشته (پنج‌شنبه) اپلیکیشن اسنپ، تبسی و چند اپلیکیشن ایرانی پرطرفدار دیگر از فروشگاه اینترنتی اپل (آپ استور) حذف شده است. پیش از این نیز دلیون، دیجی کالا، الوپیک، تخفیفان، علی بابا از اپ استور حذف شده بودند.
آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات، از اقدام اپل برای حذف اپلیکیشن‌های پرطرفدار ایرانی به دلیل تحریم انتقاد کرده و گفته این موضوع را پیگیری خواهد کرد. او در اعتراض به حذف این اپلیکیشن‌ها در توییتر با قول پیگیری حقوقی این جریان نوشت: «۱۱% سهم بازار گوشی ایران متعلق به اپل است. احترام به حقوق مصرف کننده امروزه یک اصل است که اپل رعایت نکرده. حذف اپ‌ها را پیگیری حقوقی می‌کنیم.»
تعدادی از کاربران ایرانی فضای مجازی نیز در اعتراض به حذف این اپلیکیشن ها با هشتگ #StopRemovingIranianApps اعتراض خود را به این تصمیم مدیران اپل نشان دادند. شرکت اپل به طراحان اپلیکیشن‌های ایرانی پیام داده که «بر اساس قوانین تحریم آمریکا، فروشگاه اپل نمی‌تواند میزبان و توزیع کننده اپلیکیشن‌هایی باشد که توسط شرکت‌های مرتبط با کشورهای تحت تحریم آمریکا، طراحی شده است.»
اپل همچنین در پی حذف اپلیکیشن دیجی کالا از اپ استور اشاره کرده که این برنامه از یک شبکه اعتبارات داخلی (سیستم پرداخت شاپرک) استفاده می‌کند. این سیستم پرداخت جزء سیستم‌های پرداخت بین‌المللی محسوب نمی‌شود و این موضوع هم از دیگر دلایل حذف این برنامه از اپ استور محسوب می‌شود. اپل دلیلی نمی‌بینید که این اپلیکیشن که از سیستم پرداخت بین‌المللی بهره نمی‌برد در اپ استور که یک منبع بین‌المللی برای اپلیکیشن‌های آی‌او‌اسی است، حضور داشته باشد.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، این پاسخ شرکت اپل را «غیردقیق» توصیف کرده و نوشته بعضی از اپ‌های حذف شده، تبادل مالی نداشته‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »