???? ما نگران سلامتی زهرا رهنورد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی هستیم

بیانیه‌ی بیش از یک‌صد فعال مدنی و سیاسی:

زیتون– بیش از یک‌صد تن از فعالان سیاسی و مدنی در نامه‌ای سرگشاده نسبت به وضعیت سلامتی رهبران در حصر جنبش سبز ابراز نگرانی کردند.
در بخشی از این نامه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته، آمده است: ما امضاکنندگان این اعلامیه نگرانی خود را از سلامتی آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی اعلام می کنیم و همراه با مردم ایران خواهان رفع حصر رهبران جنبش سبز هستیم. رفع حصر، خواست ملی است. آقای روحانی باید رفع حصر را به عنوان یک خواست ملی به حساب آورد و برای تحقق آن اقدام کند و اقدامات و موانع موجود را با مردم در میان بگذارد.

این عده از فعالین سیاسی و اجتماعی با اشاره به اینکه «حبس خانگی رهبران جنبش سبز به دستور ولی فقیه صورت گرفته و او در مقابل خواست مردم برای رفع حصر ایستاده است» در ادامه نوشتند: «آقای روحانی در دوره قبل وعده شکست حصر را داده بود، اما به وعده اش عمل نکرد و گزارشی از موانع موجود برای رفع حصر به مردم ارائه نکرد. وزارت اطلاعات هم به آزار و اذیت رهبران جنبش سبر ادامه داد.»

امضا کنندگان این بیانیه ضمن «خواست ملی» دانستن «رفع حصر» از رییس جمهوری خواسته‌اند تا برای تحقق آن اقدام کند و اقدامات و موانع موجود را با مردم در میان بگذارد.

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته٬ به شرح زیر است:

 

 


رفع حصر رهبران جنبش سبز، مطالبه عمومی است!

نگرانی ها از وضعیت سلامتی رهبران جنبش سبز به ویژه آقای مهدی کروبی در حال افزایش است. علی رغم تشخیص یکی از پزشکان معالج و خواست صریح خانواده، با فشار نماینده وزارت اطلاعات آقای کروبی از بیمارستان مرخص و روند درمان وی نیمه تمام رها گردید. آقای مهدی کروبی بعد از مرخصی از بیمارستان، عصر روز جمعه ششم مرداد ماه دوباره با عارضه قلبی مواجه گردیدند. خانواده آقای کروبی طی اطلاعیه ای نسبت به این اقدام اعتراض و اعلام نمودند: “مختل کردن روند درمان و مانع شدن از پیگیری امور درمانی محصورین بخشی از رسالت تعریف شده نماینده وزارت اطلاعات است و شوربختانه دولت و شخص وزیر اطلاعات با وجود هشدارهای دو خانواده تاکنون کوچکترین توجهی به این مهم نکرده اند.”

آقای میرحسین موسوی هم به گفته دخترانش از نوسان شدید فشارخون و سرگیجه شدید رنج می‌برد و مشکل کلیه اش طولانی و مزمن شده و پزشکان معتمد در مشورت با فرزندانش، وضعیت سلامتی او را نگران‌کننده تشخیص داده و بر ضرورت بررسی دقیق، همه‌جانبه و کامل تحت نظر پزشک تأکید کرده‌اند. خانم زهرا رهنورد هم به گفته فرزندانشان به “مشکلات جسمی متعدد” مبتلا است.

حبس خانگی رهبران جنبش سبز به دستور ولی فقیه صورت گرفته و او در مقابل خواست مردم برای رفع حصر ایستاده است. در گردهمائی های انتخاباتی، مردم و به ویژه جوانان شعار می دادند: «‌پیام ما روشنه ـ حصر باید بشکنه». آقای روحانی در دوره قبل وعده شکست حصر را داده بود، اما به وعده اش عمل نکرد و گزارشی از موانع موجود برای رفع حصر به مردم ارائه نکرد. وزارت اطلاعات هم به آزار و اذیت رهبران جنبش سبر ادامه داد. خانواده آقای مهدی کروبی در اطلاعیه خود اعلام کردند: “چاره ای نداریم جز آنکه صریحا اعلام کنیم که در کنار شخص حاکم و سیستم فشل قضایی، رئیس جمهور و وزیر اطلاعات مسئول مستقیم جان محصورین می باشند”.

ما امضاکنندگان این اعلامیه نگرانی خود را از سلامتی آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی اعلام می کنیم و همراه با مردم ایران خواهان رفع حصر رهبران جنبش سبز هستیم. رفع حصر، خواست ملی است. آقای روحانی باید رفع حصر را به عنوان یک خواست ملی به حساب آورد و برای تحقق آن اقدام کند و اقدامات و موانع موجود را با مردم در میان بگذارد.

اسامی امضاکنندگان
مهدی ابراهیم‌زاده
تورج ابوذرخانی
مهرداد احمدزاده
حمید احمدزاده
امیر آرام
آینده آزاد
فرید اشکان
بیژن اقدسی
محمدجواد اکبرین
نوشابه امیری
کامران امیری
مهدی امینی‌زاده
محمد اولیایی‌فرد
رضا باقری
محمد برقعی
اژدر بهنام
بهروز بیات
بیژن پوربهنام
احمد پورمندى
علی پورنقوی
بیژن پیرزاده
مریم تنگستانی
نیره توحیدی
محمدعلی توفیقی
رضا جاسکی
مهدی جامی
حسن جعفری
رضا جوشنی
رضا چرندابی
رضا حاجی
فاطمه حقیقت جو
حمید حمیدی
محسن حیدریان
اسماعیل ختائی
اصغر خرسند
بهرام خراسانی
بهروز خلیق
مهرداد درویش‌پور
شیریندخت دقیقیان
تقی رحمانی
سهراب رزاقی
داود رمضانزاده
محمد رهبر
سارا روزدار
فرزانه روستایی
اسماعیل زرگریان
حمید زنگنه
حسن زهتاب
سیامک سلطانی
ساسان سلیمانى
مجید سیادت
مجید سیادت
فرود سیاوش‌پور
علی شاکری
مسعود شب‌افروز
منصوره شجاعی
حسن شریعتمداری
مرتضی صادقی
علی صمد
اشکبوس طالبی
بهرام عباسی
مجید عبدالرحیم پور
کاظم علمداری
رضا علوی
رضا علیجانی
مناف عماری
علی فاتحی
رضا فانی یزدی
مهدی فتاپور
بهروز فتحعلی
مسعود فتحی
فرزانه فتحی
فرهاد فرجاد
احمد فرهادی
سیامک فرید
سیاوش قائنى
سیامک کلهر
صادق کارگر
مرتضی کاظمیان
جمیله کدیور
محسن کدیور
محمود کرد
کاظم کردوانی
بهزاد کریمی
علی کشتگر
حسن کلانتری
علی کلایی
ملیحه مجمدی
منوچهر مقصودنیا
پروین ملک
کیوان ملکی
میلاد ملک
اکبر مهدی
فرخ نعمت‌پور
داوود نوائیان
مهدی نوربخش
منوچهر نوروزیان
توران همتی
پروین همتی
داریوش وثوق
صدیقه وسمقی
محسن یلفانی
حسن یوسف اشکوری

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده» است. ایشان این پایان‌نامه را به «مردم نقده و خواستشان برای زندگی به یاد سید

ادامه »

هفتهٔ گذشته با همین رسانهٔ زیتون که همیشه “خون ژینا” را همراه بوده، گفت‌و‌گویی داشتم ، و از مهم‌ترین گزارهٔ آن بسیار استقبال شد:

ادامه »

جامعه‌ ایران شکل گیری یک جنبش انقلابی را تجربه می‌کند که نتیجه مطلوب آن گذار از جمهوری اسلامی با کمترین

ادامه »