زیتون– وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز (جمعه) خبر داد که در واکنش به «آزمایش یک موشک ماهواره‌بر توسط ایران»، شش شرکت زیر مجموعه «گروه صنعتی شهید همت» را تحت تحریم قرار داده‌است.
اسامی این شش کشور به گزارش فارس چنین اعلام شده است: صنایع شهید کریمی٬ صنایع شهید رستگار٬ صنایع شهید چراغی٬ صنایع شهید ورامینی٬ صنایع شهید کلهر و صنایع امیرالمؤمنین.
بر اساس اعلام دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، این شرکت‌ها در ارتباط با برنامه موشک‌های بالستیک ایران هستند. آزمایش موشکی ایران از سوی وزارت خزانه‌داری، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد خوانده شده است.
پس از آزمایش موشک ماهواره‌بر سیمرغ توسط ایران، وزارت خارجه آمریکا از این اقدام انتقاد کرد و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این آزمایش موشکی را نقض روح توافق هسته‌ای توصیف کرد. وزارت دارایی آمریکا نیز اعلام کرد که پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ اقدامی تحریک‌آمیز بوده، چرا که فناوری موشک‌های ماهواره‌بر مشابه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است.
محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این تحریم‌های جدید در حساب کاربری توییترش نوشت: همه جزئیات توافق بدقت در مذاکرات تعیین شده و ایران موشکی که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای «طراحی شده باشد» آزمایش نکرده است.
بهرام قاسمی٬ سخنگوی وزارت امروز خارجه ایران نیز در واکنش اعمال تحریم‌های جدید گفت که این اقدام در «تطابق کامل» با تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی و «حق مسلم» ایران است.
قاسمی اظهارات وزارت امور خارجه آمریکا را «مداخله در امور داخلی ایران» خواند و گفت که جمهوری اسلامی ایران، «هیچ حد و مرزی را برای پیشرفت و تعالی علمی و فناوری خود قایل نیست».
وزارت خزانه‌داری آمریکا کمتر از ۱۰ روز پیش هم ۱۸ شخص حقیقی و نهاد دیگر را به دلیل حمایت از فعالیت‌های موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بود. چرا که از منظر آمریکا٬ ایران به رغم قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، دست به آزمایش موشک‌های بالیستیک می‌زند که از آن‌ها می‌توان برای حمل کلاهک هسته‌ای استفاده کرد.
قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از حصول توافق هسته‌ای وین و با هدف تأیید آن صادر شد، از ایران خواسته است که از توسعه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، خودداری کند.
ایران با تکیه بر همین موضوع مدعی است که «موشک‌های آزمایش‌شده برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند» و از این رو آزمایش‌های موشکی‌اش در تضاد با توافق اتمی نیست.

بازگشت به صفحه اول