جنگ سرد تهران و ریاض

تشدید اتهام‌زنی‌ها پس از حملات داعش به ایران؛

زیتون- سینا پاکزاد: ایران انگشت اتهام درباره عملیات تروریستی هفته گذشته را به سوی ریاض نشانه گرفته و مدعی‌ است که عربستان سعودی این حمله را تدارک دیده و انجام آن را به گروه داعش محول کرده است. محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در بین مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی شاخص‌ترین چهره‌ای است که ادعای همدستی عربستان و داعش در حملات تهران را بیان کرده است.

او گفته:«طبق اطلاعات دقیقی که داریم، عربستان علاوه بر حمایت از تروریست‌ها، انجام عملیات در ایران را از آنها مطالبه کرده است.» فرمانده سپاه از آمریکا و اسراییل هم به عنوان کشورهایی که از عملیات تروریستی در تهران حمایت کرده‌اند نام برده اما هیچ توضیحی در این‌باره نداده که این اتهام‌ها بر چه اساسی صورت می‌گیرد.


پیش از ادعای فرمانده سپاه درباره نقش داشتن ریاض در عملیات تروریستی تهران هم برخی از چهره‌های ارشد سیاسی و نظامی اظهارات مشابهی داشته‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای که در ماه‌های گذشته ادبیاتی تند و به شدت تهاجمی را علیه عربستان به کار می‌برد در واکنش به حمله‌های تهران هم به همین رویه ادامه داد و گفت که نتیجه این حملات«چیزی جز افزایش نفرت از دولت‌های آمریکا و عوامل آنان در منطقه همچون سعودی نیست».

غلامعلی خو‌ش‌رو نماینده ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که پس از حملات تهران قرائت کرد به طور تلویحی عربستان را آمر این حمله‌ها معرفی کرد. در این بیانیه آمده بود که عربستان «اخیرا با انعقاد قراردادهای بی‌سابقه تاریخی، چراغ سبز و مشوق‌هایی را دریافت» کرده و در پیامد آن اختلاف میان کشورهای منطقه «افزایش یافته، حملات تروریستی چند برابر شده و سرکوب‌های داخلی شدت یافته است»

محمدجواد ظریف هم در واکنش‌های توییتری که نسبت به حمله‌های تروریستی تهران داشت بر نقش ریاض در این اتفاق به زبانی دیپلماتیک تاکید کرده و این حوادث را «اقدام‌های تروریستی مورد حمایت مشتریان آمریکا» دانسته بود.

نشانه‌های تایید نشده

وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه‌ای که پس از حملات تروریستی تهران صادر کرد عاملان حمله را تروریست‌های «سابقه‌دار وابسته به گروه های وهابی و تکفیری» نامید و گفت که تمام افراد دخیل در این حادثه از جمله فرمانده اصلی عملیات که در خارج از ایران بوده٬ کشته شده است.

انتساب تروریست‌ها به «گروه‌های وهابی» آن طور که در بیانیه وزارت اطلاعات آمده است یک اشاره ضمنی بر نقش عربستان در این ماجرا است که در ادبیات سیاسی مقام‌های ایران از آن به عنوان حکومت وهابی‌ها یاد می‌شود. اتهام‌های مطرح شده علیه عربستان در شرایطی صورت می‌گیرد که ریاض خود را در راس یک ائتلاف منطقه‌ای علیه داعش تعریف می‌کند و به تازگی روابط خود را با کشور قطر را از این جهت قطع کرده که مدعی است حکومت دوحه به گروه داعش و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه کمک می‌کند.

داعش هم در ویدیویی منتسب به عاملان حملات تهران هشدار داده که پس از ایران نوبت عربستان سعودی است. در عین حال ابی الحسن المهاجر، سخنگوی رسمی گروه داعش، در یک پیام صوتی خواستار انجام حملات تازه در ایران،آمریکا، اروپا، روسیه، استرالیا، عراق، سوریه و فیلیپین در ماه رمضان شده است و در پیام منتسب به وی نامی از عربستان سعودی به عنوان مقصد بعدی حمله‌های تروریستی به میان نیامده است.

بحران فروکش نخواهد کرد

افزایش حملات تروریستی گروه داعش در شرایطی است که این گروه در دو مقر اصلی خود یعنی رقه و موصل به شدت تحت فشار قرار دارد و بسیاری از مواضع خود را در جنگ با نیروهای ائتلاف از دست داده است. به نظر می‌رسد که تضعیف داعش در سوریه و عراق این تاکتیک را برای آنها برجسته کرده که حملات تروریستی خود را در کشورهای دیگر تشدید کنند. انجام دو حمله تروریستی در بریتانیا طی یک ماه گذشته و سپس حملات تروریستی تهران بیانگر همین اراده به کشاندن آتش ترور در خارج از سوریه و عراق است.

در همین حال دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده گفته است که به زودی «‌موفقیت‌های شگرف» در مبارزه با گروه داعش را تشریح خواهد کرد. او زمان تشریح این موفقیت‌ها را دو هفته آینده اعلام کرده و گفته خبرنگاران در آن کنفرانس خبری «با اعدادی روبه‌رو خواهند شد که برای‌شان باورنکردنی است.» با توجه به دیداری که ترامپ از عربستان داشت و معامله تسلیحاتی سنگینی که با ریاض انجام داد به نظر می‌رسد که عملیات مدنظر آمریکا علیه داعش در همراهی کامل با عربستان خواهد بود و همین امر از دید ناظران باعث پایین آمدن شانس موفقیت در برخورد با داعش می‌شود.

ائتلافی با رهبری آمریکا و هدایت ریاض به تشدید درگیری‌های منطقه‌ای خواهد انجامید و به گروه‌های تندرو اسلام‌گرا هم فضای بیشتری جهت انجام عملیات‌شان می‌دهد و احتمال تحریک آنان توسط قدرت‌های منطقه‌ای افزایش می‌یابد

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »